Gurman shfryn lajmin e përdorimit të satelitëve për të thirrur me iPhone pa mbulim

Këtë verë për të cilën kemi folur thashethemet për rrjetin satelitor që Apple planifikon të nisë brenda pak vitesh për të qenë në gjendje të bëjë thirrje urgjente në raste të jashtëzakonshme kur nuk kemi mbulim celular.

Mark Gurman, tregon se thirrja e mundshme satelitore do të jetë e disponueshme vetëm në disa vende të veçanta, nuk është diçka që Apple fillon të paktën fillimisht për të gjithë përdoruesit e saj. Përveç kësaj, natyrisht, duhet të merret parasysh se ky shërbim nuk do të përdoret për të bërë thirrje sepse ne jemi pa mbulim në kohën e duhur, Do të jetë diçka që do të përfundojë duke mbërritur, por brenda pak vitesh.

Përdoruesit e ngatërrojnë këtë tani kur thuhet se mund të bëjmë thirrje urgjente pa pasur mbulim me operatorin tonë telefonik. Për ta shpjeguar temën pak më lart, do të themi se ky opsion i "Thirrni emergjencat pa mbulimin e operatorit tonë" ekziston në mënyrë të kufizuar.

Falë operatorëve në të gjithë botën na lejohet të përdorim mbulimin e tyre të rrjetit për të bërë një telefonatë urgjente në 112, pavarësisht nëse jemi apo jo nga ai operator. Ejani, ne mund të përdorim rrjete të tjera mbulimi për të bërë thirrje urgjente, por në rast se e gjejmë veten me mbulim zero dhe operatorët e tjerë nuk kanë mbulim, thirrjet nuk mund të bëhen.

Në këtë rast Gurman tregon Arlyshtë e qartë, Apple nuk do të lejojë përdorimin e rrjetit të vet satelitor për të bërë thirrje në të gjithë botën, do të jetë vetëm në disa raste dhe për përdorime të veçanta. Duhet të mendoni se kjo teknologji e telefonit satelitor është e ndryshme nga mbulimi i rrjetit të operatorëve, shumë më i kufizuar në pozicionin e satelitëve dhe tonës, diçka e komplikuar për tu menaxhuar për miliona njerëz në të gjithë botën. Apple mund të vazhdojë të punojë në rrjetin e vet satelitor, por nuk do të jetë diçka që të gjithë mund ta përdorimGurman vjen për të thënë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.