Hacker tregon Flying JB, një jailbreak për iOS 9.2.1

Fluturues JB

Mjete publike për të burgosur versionet e fundit të iOS që nuk po shohim, por demonstrime se është e mundur të prishni zinxhirët e iPhone, iPod Touch ose iPad tashmë kemi parë disa llogari. Deri tani ishte hakeri Luca Todesco i cili na jepte dhëmbë të gjatë, por tani ka qenë SparkZheng ai që ka shpërndarë një video në të cilën tregon një mjet që ka thirrur Fluturim jailbreak, por funksionon vetëm në pajisjet 32-bit që ekzekutojnë iOS 9.2.1.

Rasti i Flying JB është i ngjashëm me mjetin që Pangu nisi në Mars dhe që lejoi pajisjet e jailbreak> iOS 9.1 kur iOS 9.2 ishte tashmë i disponueshëm. Isshtë e ngjashme sepse një jailbreak është lëshuar për një version të mëparshëm dhe sepse ka përdorur një cenueshmëri në kernelin HeapOverflow që ekzistonte për më shumë se 15 vjet dhe që Apple fiksoi në iOS 9.3.2, por nuk është saktësisht e njëjtë sepse SparkZheng nuk ka lëshuar një mjet të thjeshtë për të kryer procesin.

Flying JB në video

Nëse dëshironi të përdorni Flying JB do të duhet të përdorni kodin burimor të tij. Në të saj Faqja e GitHub është në dispozicion, si dhe udhëzimet për ta instaluar, a proces i kryer duke përdorur një terminal i cili instalohet në hapat e parë. Duke mos pasur një mjet më të thjeshtë në dispozicion, Actualidad iPhone nuk rekomandon instalimin e tij. Në fakt, video demo mbaron dhe ne madje nuk e shohim Cydia të instaluar në pajisjen tuaj, kështu që për mua duket si një demo që ndalet në mes të rrugës. Nga ana tjetër, një demo i bërë mirë bëhet duke regjistruar të gjithë telefonin, jo ekranin e tij me QuickTime ose ndonjë mjet të ngjashëm.

Ajo që më bën përshtypje në lidhje me këtë histori është se a bug kernel që ekziston që nga viti 2001. Në vitin në të cilin u prezantua iPod origjinal, ende nuk kishte OS X (OS 9 përdorej akoma), nuk është e nevojshme të thuhet se kishte ende kohë që ne të shihnim një version të parë të iPhone OS që, siç e dini të gjithë, më vonë do të quhej iOS. Se ata e kanë korrigjuar këtë gabim më bën të mendoj se hakerat nga skena e jailbreak që Apple ka punësuar, të tilla si winocm, po bëjnë një punë të mirë dhe sistemet operative të mollës janë gjithnjë e më të sigurta. Sigurisht, nuk duket si një lajm i mirë për jailbreak në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juliana dijo

  Pra, nuk mund të zhbllokoni një iPhone të kyçur nga icloud? 6s

  1.    Mbretëresha Sarita dijo

   Ç'lidhje ka ajo që shkruan autori me zhbllokimin e një iPhone?
   Nëse keni një iPhone 6s të bllokuar nga icloud me siguri është vjedhur, çojeni në polici, pronari i tij do ta kërkojë.