Hakeri gjerman zbulon se si të spiunojë thirrjet nga iPhone

Haker Kohl

Apple gjithmonë e mban kokën lart kur bëhet fjalë për sigurinë e kompjuterit me iOS, lufta e saj e jashtëzakonshme kundër FBI-së dhe medias qeveritare të Amerikës së Veriut që u përpoq të përfshinte korridoret e spiunazhit në të gjitha pajisjet në bllok, i kanë dhënë besim të mirë se në Apple ata po e marrin shumë seriozisht privatësinë e përdoruesit. Por sa më e qetë që dëshironi të shfaqeni, aq më shumë hakera dëshirojnë t'ju tregojnë se sa gaboni. Kështu që, një haker gjerman ka bërë publike mundësinë e spiunimit të thirrjeve dhe SMS-ve të marra në një iPhone, përfshirë një që ai bëri me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës vetë.

Kjo dobësi bazohet në rrjetin celular dhe gjithçka që ata duhet të bëjnë është të dinë numrin tuaj të telefonit për ta shfrytëzuar atë. Shfaqja popullore 60 minuta ai ftoi hakerat të demonstrojnë aftësitë e tyre dhe të sigurojnë vërtetësinë e fjalëve të tij, dhe ata natyrisht i pranuan. Hakerat përsëritën thirrjet që kishin regjistruar ose përgjuar përmes iPhone-ve duke provuar se kishin absolutisht të drejtë.

Për këtë shfrytëzoi një dobësi në SS7, për ata që nuk e dinë atë, është baza e sistemit të telefonit celular në të gjithë botën. Kompanitë telefonike përdorin sistemin SS7 për të shkëmbyer informacionin e faturimit për linjat mobile, kështu që miliarda thirrje dhe mesazhe me tekst udhëtojnë nëpër arteriet e tyre çdo ditë.

Karsten Kohl është hakeri i guximshëm gjerman, ai ka një doktoraturë në inxhinieri kompjuterike nga Universiteti i Virxhinias. Ka kryer një demonstrim në një konferencë në kryeqytetin gjerman të Berlinit, duke arritur të regjistrojë thirrjet e iPhone dhe madje ta lokalizojë atë pavarësisht se GPS është i çaktivizuar. Ai raportoi se Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës e thirri atë në telefon vitin e kaluar dhe ishte në gjendje të përgjonte telefonatën, e cila është vërtet shqetësuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaime dijo

  Unë them që atëherë dobësia është në protokollin SS7 dhe se nuk ka rëndësi nëse është iPhone, Android, BlackBerry, etj ... apo jo?

 2.   asdf dijo

  Ju thoni mirë, por disi duhet të përshtatni lajmet në Actualidadiphone, që mendoj se është mirë.

 3.   Jaime dijo

  Hmmm për mendimin tim është e paanshme.

 4.   Lenin dijo

  Dhe si mund ta përgjoj thirrjen e Obamës nëse nuk lejohet të përdorë iPhone? Të gjithë e dinë që ju përdorni një Blackberry. Sa pak i besueshëm artikulli.

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Në asnjë moment hakeri nuk tregon se Obama përdor një iPhone, është hakeri që përdor një iPhone ...