Twinkly Squares, paneli juaj LED i personalizueshëm dhe për HomeKit

Twinkly ka lançuar Squares, disa panele të lehta të ndryshme nga të gjithë të tjerët, sepse nuk kemi vetëm drita me ngjyra, mund të shfaqim edhe imazhe, GIF dhe së shpejti do të kemi widget.

Me numrin e dritave LED në treg, duket e vështirë për to të na befasojnë, por Twinkly e ka bërë këtë duke ofruar një produkt që nuk e kishim parë deri më tani: Twinkly Squares. Këto janë panele LED që ne mund t'i përdorim si panele konvencionale të dritës, ne mund të krijojmë animacione ngjyrash që ndryshojnë sipas dëshirës, ​​ose ne mund të shfaqim edhe portrete, vepra arti ose GIF-të tona të preferuara, të gjitha me një stil shumë retro "16-bit" që jep një efekt vërtet spektakolar. Në këtë artikull ne analizojmë Kompletin tuaj Fillestar, i cili përbëhet nga 6 panele LED dhe gjithçka që është e nevojshme për montimin dhe funksionimin e tij.

Kompleti fillestar

Twinkly ofron pako të ndryshme që mund të blihen. Gjëja normale është të filloni me Kompletin fillestar 5+1, i cili është pikërisht ajo që po analizojmë në këtë artikull. Ne gjithashtu mund të blejmë komplete të tjera zgjerimi (1, 3 dhe 3+1) për të marrë një kanavacë më të madhe dhe që mund t'i zgjerojmë gradualisht derisa të marrim atë që duam. Lindja kompleti fillestar përfshin:

 • 1 panel kryesor dhe 5 panele shtesë
 • Lidhjet për të rregulluar panelet së bashku, të dyfishta dhe të vetme
 • Kabllot e lidhjes për panelet
 • Kabllo USB-C në USB-C
 • Mbushës USB-C
 • Shabllon për fiksim në mur
 • Manual

Panelet LED përbëhen nga 64 (8×8) LED me 16 milionë ngjyra secila. Paneli kryesor është ai i ngarkuar për të kontrolluar të gjithë grupin, dhe mund të shtoni gjithsej deri në 15 panele shtesë që mund të blihen veçmas. Ju duhet të mendoni për çdo LED si një piksel, kështu që sa më shumë panele të shtoni, aq më e lartë mund të merrni rezolucion në imazhet dhe animacionet tuaja.

Përbërja që mund të krijoni me këto panele është sipas dëshirës tuaj, megjithëse nëse ajo që dëshironi është t'i përdorni për të vendosur imazhe, është normale të krijoni një kanavacë paneli 2×3. Montimi është shumë i thjeshtë falë të gjithë aksesorëve të përfshirë. Për ta vendosur atë në një mur do të jetë e nevojshme të përdorni një stërvitje dhe vida, pasi grupi është shumë i rëndë për të përdorur një sistem tjetër ngjitës. Në rastin tim, dy vida kanë qenë më se të mjaftueshme për të mbajtur të gjithë.

konfiguracion

Pasi të jetë montuar gjithçka, është koha për të përdorur aplikacionin Twinkly (lidhje) për punoni magjinë e tij dhe njihni dizajnin që kemi bërë. Pavarësisht nëse është një dizajn drejtkëndor apo linear, i drejtë apo këndor, falë aplikacionit dhe kamerës së iPhone-it tonë do të njihet dhe dizajnet dhe animacionet që krijojmë do të përshtaten në mënyrë të përsosur me "kanavacë" që kemi krijuar. Imazhet dhe animacionet duhet të përshtaten me dizajnin që kemi krijuar. Nëse ajo që duam është të përdorim këto panele si një "kornizë", duhet të zgjedhim dizajne katrore ose drejtkëndëshe, nëse ajo që duam është t'i përdorim ato si panele ndriçuese me ngjyra dhe animacione, atëherë mund të zgjedhim modele lineare, të shkallëzuara. ... Është e rëndësishme të dini se ato mund të kombinohen me produkte të tjera Twinkly në mënyrë që ngjyrat dhe animacionet të përzihen në mënyrë perfekte me njëra-tjetrën.

Procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë dhe aplikacioni na tregon në mënyrë të thjeshtë hapat që duhet të ndjekim për ta shtuar në rrjetin tonë WiFi. Nga vetë aplikacioni ne mund të menaxhojmë të gjithë aksesorët Twinkly, t'i kombinojmë dhe të zgjedhim të gjitha dizajnet që duam të shfaqen në to. Është një aplikacion mjaft intuitiv, i përkthyer në spanjisht dhe pa shfletim me skeda, pa menu të rëndë, kështu që është e lehtë të përfitosh maksimumin prej tij për të arritur efekte spektakolare.

aplikacionin twinkly

Kemi shumë dizajne të ndryshme, disa të përbashkëta me pjesën tjetër të produkteve Twinkñy, me ngjyra që ndryshojnë, animacione, etj. dhe dizajne të tjera të krijuara posaçërisht për këtë produkt, të tilla si "veprat e artit" që ne mund t'i pasqyrojmë në një mënyrë të pikseluar në panelin tonë. Përveç të gjitha dizajneve që shfaqen në aplikacion, ne mund të shkarkojmë dizajne të tjera nga vetë aplikacioni dhe është e rëndësishme të theksohet se Twinkly po shton vazhdimisht të reja. Sikur të mos mjaftonte kjo, ne gjithashtu mund të krijojmë dizajnet tona, mund të vizatojmë me gisht në ekranin e iPhone-it tonë dhe ne mund të shtojmë foto edhe GIF që i shkarkojmë nga interneti. Në video ju tregoj se si mund t'i shtojmë ato në aplikacionin Twinkly dhe rezultati përfundimtar është një hit i vërtetë. Sigurisht, siç thashë në fillim, sa më shumë panele të shtoni, aq më i mirë do të jetë rezultati përfundimtar. Për pikturën e Marilyn, për shembull, është më mirë të keni të paktën 9 panele për një rezultat optimal. Edhe kështu, pasi 6 panelet e kompletit mund të bëjnë mrekulli.

HomeKit

Integrimi me HomeKit është pothuajse anekdotik, sepse me këto panele mezi mund të bëjmë asgjë në aplikacionin Home. Ndizni, fikni, vendosni ngjyrat e forta dhe rregulloni ndriçimin - pothuajse asgjë interesante. po, për mua Është e rëndësishme të jem në gjendje të përfshij panelet në automatizimet e mia në mënyrë që kur dritat në shtëpi të fiken, paneli Twinkly gjithashtu fiket.. Apple duhet t'i japë një vështrim aplikacionit të saj Home dhe sa jopraktike është me panelet e lehta, shpresojmë se së shpejti mund të integrohet më mirë me këto pajisje. Për të shtuar këtë Twinkly Squares në HomeKit duhet të bëjmë procedurën e zakonshme, duke skanuar kodin që ndodhet në panelin kryesor, ose atë që kemi në manualin e udhëzimeve, në rast se i keni varur tashmë në mur.

Mario Bros në kuadratet Twinkly

Dhe së shpejti… Widgets

Përveç asaj se sa spektakolare janë GIF-të në këto katrorë vezullues ose si mund t'i pikselojmë veprat e artit për të krijuar kanavacat tona në dhomën e ndenjes në shtëpi, një nga veçoritë më interesante nuk ka ardhur ende: widget-et. Megjithëse nuk kemi një datë zyrtare të lëshimit, duket se ato do të jenë të disponueshme në aplikacionin Twinkly në fillim të vitit 2023 dhe ne mund t'i përdorim këto panele si miniaplikacione informuese për të na informuar për motin, për të krijuar kohëmatës, etj.

Mendimi i redaktorit

Twinkly na ofron diçka krejtësisht të re brenda paneleve të lehta me produktin e saj Squares, duke shkuar shumë më tej se një panel i thjeshtë dekorativ, duke ofruar mundësi të paimagjinueshme zgjerimi dhe dizajni, dhe e gjithë kjo e kombinuar me një aplikacion që ne tashmë e dinim, por nuk e dinim. na mahnit me sa mirë funksionon dhe sa lehtë i bën gjërat. Pavarësisht se integrimi i tij me HomeKit është pothuajse anekdotik, këto panele janë ëndrra e shumë njerëzve të realizuar. Çmimi i saj? Epo, siç mund ta imagjinoni, ato nuk janë të lira: kompleti fillestar 5+1 që kemi analizuar në këtë artikull kushton 224,99 € në Amazon (lidhje). Jeni ende në kohë për ta përfshirë në letrën drejtuar Magëve.

Sheshe vezulluese
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
224,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 100%
 • kërkesë
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 70%

rekuizitë

 • dizajn modular i zgjerueshëm
 • Aplikim intuitiv dhe i plotë
 • Komplet që përfshin gjithçka që ju nevojitet
 • Paraqitjet plotësisht të personalizueshme

Contras

 • Integrim shumë i kufizuar HomeKit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.