"Hej Spotify", ndihmësi absurd i zërit në të cilin punon Spotify

Siri, Alexa, Cortana, Google Assistant… Ne jemi të rrethuar nga asistentë virtualë dhe kemi përmendur vetëm disa nga ato kryesorë. Përpjekjet e kompanive për t'i dhënë përparësi asistentëve të tyre i bëjnë ato të integrohen në aplikacionet që ata zhvillojnë dhe i bëjnë ato gjithnjë e më të rënda dhe të ngadalta në këmbim të të pasurit të një funksioni që shumica dërrmuese e përdoruesve nuk e shohin aspak të dobishëm. Një zhvillues ka gjetur referenca për një asistent virtual të stilit "Hey Spotify" në kodin burimor dhe ky është padyshim një lajm shumë i keq, Si do të pritej ky sistem nga publiku?

Spotify
Artikulli i lidhur:
Spotify për iOS azhurnohet me një buton të ri të rastit

Me rrezikun që qindra njerëz shfaqen tani që ndiejnë përkushtim të vërtetë ndaj Alexa dhe Siri, realiteti është që në rastin tim unë e përdor atë vetëm për të bashkëvepruar me shtëpinë time dixhitale, domethënë në shtëpi: Vendos muzikë, ndez dritat dhe jashtë, televizori ose kondicionimi i ajrit ... Megjithatë, zbulimi i Jane Manchun Wong, dhe a eshte kjo Me sa duket, kodi Spotify përfshin një lloj "Hey Spotify" që do të na ndihmojë të lundrojmë përmes aplikacionit, po, ekskluzivisht kur po ekzekutohet, diçka që në vetvete do të rëndojë ekzekutimin e saj në iOS pa dyshim.

Unë nuk vë në dyshim lehtësitë dhe optimizmin që kjo mund të sjellë në nivelin e aksesit, ku çdo përmirësim është i vogël, ne thjesht do të shpresojmë që Spotify do të na lejojë të çaktivizojmë këtë opsion nëse më në fund vendos ta integrojë atë. Për më tepër, nuk duhet të harrojmë se Spotify është plotësisht në përputhje me Siri, është i integruar si duhet dhe Siri punon edhe me telefonin e fikur ... çfarë kuptimi ka një "Hey Spotify" me ekzekutimin e aplikacionit? Ne duam të supozojmë se ky funksionalitet do të përqendrohet më shumë në aplikimin për pajisje infotainment të përfshira në vetura, ku ne mund të ekzekutojmë veprime pa hequr sytë nga rruga.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.