HomeKit do të jetë i pajtueshëm me Alexa të Amazon

Amazon-alexa-pajtueshme-me-homekit

Vitin e kaluar, shumëkombësori Jeff Bezos nisi një asistent të ri virtual të ngjashëm me Siri, Cortana dhe Google Now, një pajisje që është gjithmonë i vëmendshëm ndaj gjithçkaje që pronarët e saj mund të thonë. Kjo pajisje e quajtur Alexa, asistentja e Amazon, me të vërtetë është një pajisje që ne mund ta vendosim kudo në shtëpi dhe vazhdimisht po dëgjon porositë e mundshme që mund t'i japim, jo ​​vetëm ne, por kushdo që i drejtohet, pasi shtoni takime në kalendar, le të riprodhojmë një këngë të tillë, të tregojmë një produkt në listë që na ka mbaruar.

Por edhe në azhurnimet më të fundit ka bërë të mundur integrimin e kësaj pajisjeje në demotikët e shtëpisë, në mënyrë që ta konfigurojmë që të fikë dritat në shtëpi, të ulë blindat, të ndezë ngrohjen në atë kohë ... Për të zgjeruar shërbimet që na ofron kompania, Amazon sapo ka njoftuar se Alexa do të jetë në përputhje me HomeKit në mënyrë që të jemi në gjendje të ndërveprojmë me pajisjen përmes aplikacionit të dedikuar që do të lançohet në versionin e ri të iOS 10 shtatorin e ardhshëm.

Alexa tani është në përputhje me pajisje të ndryshme inteligjente të tilla si një çelës për të kontrolluar ndezjen ose fikjen e dritave, një termostat, një çelës si dhe një adaptor llambë në përputhje me llamba jo të mençura në treg. Falë integrimit të Alexa me HomeKit, të gjitha këto pajisje mund të kontrollohen direkt nga aplikimi i pajisjes tonë iPhone, iPad ose iPod Touch.

Lidhja do të bëhet automatikisht, pasi ne do të duhet vetëm ta lidhim Alexa-n tonë me HomeKit në mënyrë që pjesa tjetër e pajisjeve inteligjente të lidhura të shfaqen automatikisht në aplikacion, pa pasur nevojë t’i shtoni ato manualisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.