HomyHub, si të hapni garazhin tuaj me celularin tuaj

Ne analizojmë sistemin e hapjes automatike për garazhin tuaj HomyHub, i pajtueshëm me çdo derë automatike dhe që mund ta kontrolloni nga iPhone, Apple Watch, Alexa dhe Siri.

HomyHub na ofron një komplet të plotë me atë që na nevojitet për të hapur garazhin tonë nga iPhone-i ynë. Nëpërmjet një sistemi instalimi shumë të thjeshtë, të udhëhequr mirë nga vetë aplikacioni HomeHub dhe në rreth 15-20 minuta (pak më shumë nëse duhet të instalojmë kabllot) mund të kemi dyert tona të garazhit. plotësisht i automatizuar dhe i kontrolluar nga celulari ynë, me mundësinë e shtimit të mysafirëve të përkohshëm ose përdoruesve të tjerë me kontroll të pakufizuar. Dhe e gjithë kjo mund të kontrollohet përmes Alexa, Google dhe Siri (jo HomeKit por përmes Shortcuts).

karakteristika të

El Kompleti fillestar HomyHub përfshin gjithçka që ju nevojitet për të kontrolluar dy dyer garazhi:

 • Garage HomyHub (hapëse e dyerve) dhe HomyHub Connect (Qendrore)
 • Lejon kontrollin e dy dyerve me një komplet të vetëm
 • Hapni dhe mbyllni kontrollin me kabllo ose me valë (kabllo të përfshira)
 • E përputhshme me kontrollet me valë me kod fiks
 • Lidhja WiFi, Ethernet ose 4G (SIM nuk përfshihet)
 • Përfshihet sensori i hapjes/mbylljes (1)
 • Hapja e afërsisë (opsionale)
 • E përputhshme me Alexa, Google dhe Siri (nëpërmjet Shortcuts)

Sistemi përbëhet nga dy elementë themelorë. HomyHub Connect është një urë e vogël që lidhet me rrjetin tuaj të shtëpisë, nëpërmjet Ethernet ose WiFi, dhe kjo kërkon një lidhje të përhershme me një prizë. Është qendra që do të jetë përgjegjëse për t'ju dhënë akses në dyert tuaja nga kudo. Nëse nuk keni gjithmonë internet në shtëpi ju mund të përdorni një modem 4G (ju e vendosni).

Pjesa tjetër themelore e këtij kompleti është Garazhi HomyHub, i cili është hapësi i derës. Ai lidhet me valë me HomyHub Connect dhe mund të përdorë bateri për funksionimin e tij (2 bateri AA ju japin një vit autonomi) ose ta lidhë atë me rrjetin elektrik përmes lidhësit të tij microUSB. Gama në lidhje me HomyHub Connect është deri në 50 metra, por do të varet nga muret e shtëpisë tuaj.

instalim

Për të nisur instalimin është e nevojshme që së pari shkarkoni aplikacionin HomyHub në iPhone tuaj (lidhje) dhe gjithashtu për Android (lidhje). Me të mund të ndiqni të gjithë procesin e instalimit hap pas hapi. Nuk duhet të shqetësoheni për njohuritë tuaja për energjinë elektrike apo motorët e dyerve, është e pagabueshme dhe nëse kam arritur ta instaloj pa probleme, ju siguroj se mund ta bëjë kushdo. HomyHub siguron që sistemi i tij të jetë i pajtueshëm me pothuajse çdo motor, pavarësisht nga lloji, dhe ju gjithmonë mund të konsultoheni me ekspertët e tij nëse keni ndonjë pyetje.

Hapi i parë është të konfiguroni HomyHub Connect tuaj, të cilin mund ta vendosni pranë ruterit kryesor të lidhur me kabllo Ethernet, ose më afër garazhit nëse është e nevojshme falë faktit që ka edhe lidhje WiFi. Ajo që ka nevojë është një prizë afër, ose të paktën një USB-A, pasi nuk ka bateri ose bateri për të punuar. Është artikulli i parë që duhet të shtoni nga Kit në aplikacionin HomyHub. Pas kësaj duhet të shtoni Garazhin HomyHub, të cilin duhet ta vendosni pranë dyerve të garazhit. Për ta bërë atë pa probleme, mund të funksionojë me bateri (2xAA), dhe nëse keni një prizë afër, mund të lidhni një kabllo microUSB me një karikues konvencional dhe të harroni të ndërroni bateritë çdo vit. Për ta vendosur, mund të përdorni magnetët që përfshin dhe ta rregulloni në çdo sipërfaqe metalike, ose të vendosni ngjitësin magnetik që përfshihet në kuti.

Për procesin e hapjes dhe mbylljes së dyerve, mund të zgjidhni midis dy metodave: me valë dhe me tela. Nëse keni një telekomandë me kod fiks, ajo me siguri do të jetë e përputhshme me HomyHub, dhe aplikacioni do t'ju tregojë hap pas hapi se si të mësoni përmendësh kodin tuaj duke përdorur telekomandën origjinale. Nëse nuk është kështu, ose thjesht preferoni të përdorni kabllon, ai përfshin dy kabllo hapëse dhe mbyllëse (mos harroni se mund të kontrolloni dy dyer). Bërja e instalimit me kabllo është më e thjeshtë nga sa mund ta imagjinoni, madje aplikacioni ju ofron manualet e prodhuesve kryesorë të motorëve të portës.

Përfundoi këtë konfigurim mund të instaloni sensorin e hapjes dhe mbylljes (jo e detyrueshme), rekomandohet të dihet statusi i derës nga vetë aplikacioni. Ka nje kabllo shume te gjate qe te mund ta instaloni kudo, eshte i lidhur me garazhin HomyHub dhe eshte vetem nje, nese doni nje tjeter per deren tjeter duhet ta blini vecmas.

operacion

Operacioni është mjaft i thjeshtë, sikur të përdorni telekomandën e zakonshme, por me iPhone. Për të hapur dhe mbyllur derën, shtypni butonin që shfaqet në ekran, i cili ju duhet të shtypni dhe mbani shtypur për disa sekonda, një mënyrë e sigurt për të shmangur shtypjet aksidentale. I njëjti buton shërben për të hapur dhe mbyllur. Në aplikacion mund të shihni një rekord të plotë të të gjitha hapjeve dhe mbylljeve, me orën dhe ditën që janë zhvilluar.

Një nga shërbimet më interesante është mundësia e shtimit të përdoruesve të tjerë në aplikacion. Mund të shtoni "pronarët", të cilët do të kenë akses në të gjitha funksionet dhe "të ftuarit", të cilët do të kenë akses vetëm në hapjen dhe mbylljen. Ju madje mund të caktoni kohëzgjatjen e asaj aksesi, e përkryer për kur vizitorët vijnë ose marrin me qira pronën tuaj. Numri maksimal i "kontrolluesve virtualë" që mund të krijoni është pesë, më se e mjaftueshme për një shtëpi në shumicën e rasteve. Nëse keni nevojë për më shumë kontrolle virtuale (komunitetet e fqinjëve, për shembull) mund t'i merrni me çmime që variojnë nga 4 € në 8 € në vit, në varësi të numrit të kontrolleve që ju nevojiten.

Përveç përdorimit të aplikacionit iPhone ne kemi mundësinë të përdorim aplikacionin Apple Watch, funksionimi i të cilit është shumë i ngjashëm me atë të iPhone. Ajo që nuk ekziston është një aplikacion për CarPlay, i cili do të ishte perfekt për të aktivizuar hapjen dhe mbylljen direkt nga makina jonë. Ky kufizim është faji i Apple, i cili nuk e lejon këtë lloj aplikacioni në CarPlay. Por kjo kompensohet nga përdorimi i Siri-t për ta aktivizuar atë pa pasur nevojë të prekni iPhone ose Apple Watch, duke përdorur vetëm zërin tonë. Meqenëse nuk është në përputhje me HomeKit, po ne mund ta përdorim këtë veçori duke përdorur aplikacionin Shortcuts. Krijimi i shkurtores është shumë i thjeshtë nga vetë aplikacioni HomyHub dhe mund të personalizoni frazën që aktivizon hapjen ose mbylljen.

Një mundësi tjetër është hapja automatike duke përdorur vendndodhjen tuaj. Kur të jeni afër shtëpisë tuaj, do ta zbulojë atë dhe dera do të hapet automatikisht. Për ta bërë këtë, ju duhet të konfiguroni dy gjeo-prerje, një që zbulon se jeni larg shtëpisë dhe një tjetër që zbulon se jeni kthyer në shtëpi. Hapja automatike do të aktivizohet vetëm nëse shkoni në gjendjen "Larg nga shtëpia" dhe më pas ktheheni në gjendjen "në shtëpi". Ka dy mënyra për ta konfiguruar atë, që hapja të jetë plotësisht automatike ose që a Njoftim sugjerimi për hapjen e derës që duhet të shtypni për ta hapur. Ky i fundit është opsioni që kam zgjedhur sepse më jep më shumë siguri.

Siç thashë nuk është në përputhje me HomeKit, por është përmes Alexa ose Google, kështu që ne mund të përdorim altoparlantët tuaj inteligjentë për të aktivizuar hapjen ose mbylljen e derës me anë të një komande të thjeshtë me zërin tonë. Sigurisht që do të na kërkohet një kod sigurie që kushdo që kalon në rrugë të mos hapë derën. Ai gjithashtu lejon shtimin e disa modeleve të kamerave TP-Link për të filluar regjistrimin kur dera hapet automatikisht. Nuk kam mundur ta testoj këtë funksionalitet sepse nuk kemi ndonjë model të përputhshëm.

Cilado qoftë metoda e kontrollit që përdorni, funksionimi është shumë i besueshëm, saktësisht i njëjtë sikur të përdorni çelësin konvencional të kontrollit. Përdorimi i aplikacionit iPhone dhe Apple Watch funksionon në mënyrë perfekte, pa asnjë lloj dështimi, dhe gjithashtu sensori i hapjes ose mbylljes ju lejon të konfirmoni se gjithçka është në rregull. Me aplikacionin Shortcuts dhe Siri zakonisht funksionon mirë, megjithëse me raste ju thotë se diçka ka dështuar dhe ju duhet të përsërisni urdhrin. Është diçka që, më shumë se një dështim i aplikacionit, më duket si një dështim i Shortcut, i cili zakonisht shkakton këtë lloj problemi herë pas here, veçanërisht kur aktivizohet nga makina pa duar.

Mendimi i redaktorit

HomyHub ju ofron një komplet fillestar që është i përsosur për të automatizuar hapjen e garazhit tuaj. Për një çmim mjaft të përballueshëm, ju lejon të kontrolloni deri në dy dyer garazhi, me përputhshmëri maksimale të çdo modeli dhe funksionim me valë ose me tela që ju lejon të vendosni pajisjet aty ku ju përshtatet më së miri. Procesi i instalimit është shumë i thjeshtë falë udhëzimeve të vetë aplikacionit, dhe funksionimi është shumë i besueshëm, diçka thelbësore kur flasim për hapjen e derës së shtëpisë sonë. Çmimi i këtij kompleti fillestar është 149 € në faqen e tij zyrtare (lidhje), dhe Nëse përdorni kodin e zbritjes "migaraje7" (pa thonjëza) do të keni një zbritje prej 7€.

homyhub
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
149
 • 80%

 • homyhub
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • instalim
  Redaktori: 90%
 • kërkesë
  Redaktori: 90%
 • operacion
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • instalim shumë i thjeshtë
 • Aplikim intuitiv dhe i plotë
 • Kontrolloni deri në dy dyer
 • E përputhshme me Siri, Alexa dhe Google

Contras

 • Nuk përputhet me HomeKit
 • Ai përfshin vetëm një sensor të hapur/mbylljes

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.