HOOBS Ju sjell HomeBridge pa sherr

HomeBridge është zgjidhja perfekte për shtimin e aksesorëve në HomeKit që nuk mbështeten zyrtarisht, por konfigurimi mund të jetë i vështirë herë pas here. Ne testuam HOOBS, zgjidhja perfekte për HomeBridge pa sherr.

Çfarë është HomeBridge

HomeBridge është një platformë me burim të hapur që Ju lejon të shtoni një numër të pafund aksesorësh në HomeKit që nuk janë zyrtarisht në përputhje me platformën Apple. Për të punuar ju nevojitet një panel kontrolli në të cilin instaloni HomeBridge dhe më pas shtoni shtojca që mund të shkarkoni për secilin pajisje shtesë që dëshironi të shtoni. Krijimi i panelit tuaj të kontrollit HomeBridge nuk është tepër i komplikuar, në fakt jua shpjegova disa kohë më parë duke përdorur një NAS në Ky artikull me video të përfshirë, por keni nevojë për disa njohuri themelore dhe kohë mësimi që shumë përdorues nuk i duan ose mund t'i kushtojnë. Kjo është arsyeja pse një pajisje si HOOBS është kaq interesante.

HOOBS qëndron për "HomeBrid Out of the Box System", përkthyer që të gjithë ne ta kuptojmë, një sistem HomeBridge që ju thjesht duhet ta nxirrni nga kutia dhe ta lidhni për të filluar punën. Ju nuk do të duhet të blini ndonjë pajisje shtesë, nuk do të duhet të shkarkoni softuer, ose të shkruani kode ... Gjithçka që ju nevojitet është brenda kutisë dhe sapo ta nxirrni nga ajo dhe ta vendosni në prizë, mund të filloni të punoni me tëTë gjitha me një ndërfaqe shumë miqësore. Specifikimet për këtë HOOBS përfshijnë një Quad Core 1.2GHz 64bit CPU, 1 GB RAM, 16 GB memorie Flash, WiFi, Bluetooth me energji të ulët (BLE) dhe 100 Baza Ethernet.

Përmbajtja e kutisë HOOBS

Instalimi dhe konfigurimi

Kur thashë se ishte thjesht nxjerrja nga kutia dhe lidhja, nuk po e ekzagjeroja, me të vërtetë po. Brenda kutisë keni vetë pajisjen, kabllon e saj të karikimit microUSB dhe karikuesin USB, dhe Një kabëll Ethernet në rast se dëshironi ta lidhni atë direkt me routerin tuaj, megjithëse keni gjithashtu mundësinë e lidhjes së tij përmes WiFi, kështu që mund ta vendosni ku të dëshironi, nuk do të jeni të detyruar të jeni pranë routerit tuaj. Përveç kësaj, një udhëzues i vogël i shpejtë është përfshirë gjithashtu për konfigurimin fillestar, i cili siç mund ta shihni në video është me të vërtetë i shpejtë dhe i lehtë.

Pasi ta kemi lidhur pajisjen, mund ta lidhim atë përmes WiFi në rrjetin tonë, për të cilin duhet ta lidhim kompjuterin tonë me rrjetin HOOBS që do të shfaqet midis atyre që janë në dispozicion, dhe t'i japim asaj hyrje në rrjetin tonë shtëpiak. Ne gjithashtu mund ta lidhim atë përmes kabllos Ethernet, opsioni më i drejtpërdrejtë. Me qasje në rrjetin tonë mund të përdorim çdo shfletues uebi për të shkuar në adresën «http://hoobs.local»Për të filluar procesin e konfigurimit, hapi i parë i të cilit do të jetë krijimi i një llogarie me të cilën do të duhet të identifikojmë veten tonë për të hyrë në HOOBS tonë.

Tavolinë për doreza

Në atë drejtim është vendi ku mund të kemi qasje në tryezën tonë HOOBS, nga e cila mund të kontrollojmë funksionimin e HOOBS tonë qendror, si dhe të shtojmë pajisje shtesë dhe t'i konfigurojmë ato. Në pjesën e majtë të dritares gjejmë menutë e ndryshme të kontrollit, ku nxjerrim në pah «Aksesorë» i cili do të jetë aty ku ne kërkojmë pajisje shtesë që duam të shtojmë, dhe "Regjistri" ku mund të shohim të gjitha proceset që HOOBS ekzekuton me të dhëna të rëndësishme që do të duhet të përdorim në një moment gjatë konfigurimit të aksesorëve.

Ka më shumë se 2000 shtojca për t'u instaluar në HOOBS, praktikisht çdo pajisje e lidhur që po kërkoni në treg do të ketë shtojcën e saj për HOOBS, madje edhe shumë që nuk mund t'i imagjinoni që mund të shtohen në një rrjet automatizimi në shtëpi. Në shembullin e videos ne kemi shtuar televizionin tonë LG, jo i pajtueshëm me HomeKit zyrtarisht, dhe unë gjithashtu kam shtuar vakumin tim robot Neato, i cili nuk ka as një kategori HomeKit.

Instaloni Shtojca në HOOBS

Gjetja e Shtojcës së duhur dhe konfigurimi i saj është mjaft e thjeshtë. Në video kam zgjedhur si shembull një nga më kompleksët për të konfiguruar televizionin tim LG, por ka shumë shtojca të tjera që vështirë se kërkojnë konfigurim. Si rregull i përgjithshëm, informacioni që ata do të të kërkojnë është adresa IP e pajisjes, ndonjëherë adresa e saj MAC, por janë të dhëna që mund të rikuperohen lehtësisht nga cilësimet e pajisjes apo edhe nga aplikimi i routerit tënd. Në raste të tjera, do të duhet të futni vetëm llogarinë tuaj të përdoruesit për aplikacionin e pajisjes. Në detajet e secilës Shtojcë do të shihni se si konfigurohen ato në secilin rast. Unë ju rekomandoj që të shihni procesin e konfigurimit të videos si një shembull.

HomeBridge në aplikacionin Home

Sapo aksesorët të shtohen në Home, funksionimi i tij do të jetë si ai i çdo pajisjeje tjetër. Integrimi i tij brenda aplikacionit do të varet nga fakti nëse ka pajisje të ngjashme, në imazh mund të shihni se për çfarë po flas. Ndërsa televizori LG shfaqet me një ikonë të përshtatshme dhe me të gjitha funksionet e një televizioni, përfshirë ndryshimin e burimit të hyrjes, fshesa me korrent robot shfaqet si një grup butonash pa më shumë. Pse ky ndryshim? Televizionet janë një kategori ekzistuese në HomeKit, por pastruesit robot nuk ekzistojnë madje, kështu që ndërfaqja është shumë më pak e përshtatshme për përdoruesit.

Mendimi i redaktorit

HomeBridge është një alternativë e shkëlqyeshme për të qenë në gjendje të shtojmë pajisje që nuk mund t'i kemi në HomeKit për arsye të ndryshme. HOOBS zgjidh një nga problemet kryesore që shumë përdorues panë me HomeBridge: krijimin e qendrës kryesore dhe kërkimin dhe instalimin e shtojcave. Një pajisje e përgatitur tashmë për HomeBridge dhe një ndërfaqe shumë intuitive dhe miqësore në internet kjo e bën cilindo që ka një njohuri shumë themelore të automatizimit të shtëpisë të trajtojë HomeBridge si një ekspert. Dhe funksionimi i tij përveç që është i thjeshtë është shumë i besueshëm, pa shkëputje, pa probleme, sikur aksesorët që kam shtuar të ishin në përputhje me HomeKit. Ju mund të blini HOOBS në faqen e saj zyrtare për 169 dollarë përmes kjo lidhje.

FUTURA
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
$ 169
 • 100%

 • FUTURA
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Çdo gjë që ju nevojitet përfshirë
 • Konfigurim i thjeshtë
 • Katalog i madh i shtojcave
 • Trajtimi intuitiv

Contras

 • Nuk përputhet me rrjetet WiFi 5GHz

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.