iOS 16.1 po vjen: Beta 4 tani në dispozicion

Apple Watch Ultra dhe iPhone 14 Pro Max

Apple vazhdon të përmirësojë përditësimin e saj të ardhshëm të madh për iPhone, dhe versionin e parë të disponueshëm të iPadOS 16 për iPad, i cili ata tashmë kanë beta 4 në dispozicion për zhvilluesit me shumë veçori të reja dhe rregullime të gabimeve.

Apple ka lëshuar tashmë Betën e katërt të iOS 16.1 për iPhone, së bashku me Betat përkatëse të pjesës tjetër të sistemeve operative: iPadOS 16 Beta 11 për iPad, tvOS 16.1 Beta 4 për Apple TV dhe macOS Ventura Beta 10 për kompjuterë. Le të kujtojmë se si Mac dhe iPad janë ende në pritje të përditësimit të softuerit të këtij viti. Ky version i ri do të sjellë ndryshime të shumta, me korrigjime të gabimeve të zbuluara deri më tani në iOS 16 dhe veçori të reja që nuk u publikuan me versionin e parë.

 

Risitë kryesore të këtij versioni të ri për iPhone janë si më poshtë:

 • alternativë ngarkesë e pastër: Në Shtetet e Bashkuara, përdoruesit do të jenë në gjendje të konfigurojnë iPhone-in e tyre për t'u rimbushur me energji të pastër. Telefoni do të vendoset të fillojë të karikohet kur rrjeti elektrik merr energjinë e tij nga burime me karbon të ulët.
 • Ka mundësi fshini aplikacionin Wallet, i cili do të heqë mundësinë për të paguar duke përdorur Apple Pay.
 • Përqindja e baterisë për më shumë modele iPhone: Përveç modeleve që tashmë e kanë, tani mund të shtojmë iPhone XR, 11, 12 mini dhe 13 mini.
 • options personalizimi i ekranit të kyçjes dhe ekrani kryesor tani është i ndarë, më i qartë për përdoruesin.
 • API për aktivitete të drejtpërdrejta tani në dispozicion: për miniaplikacionet që shfaqin informacion të drejtpërdrejtë, si p.sh. rezultatet sportive.
 • Integrimi i çështjes në aplikacionin Home: standardi i ri që do të sjellë mbështetjen e HomeKit për shumë aksesorë të tjerë.
 • Përmirësimet në Menaxher i skenës, në rastin e iPadOS 16.1
 • Biblioteka e përbashkët e fotografive iCloud, me deri në gjashtë përdorues.
 • Opsione të reja kur ruani fotografitë të ekranit.
 • Ikonë më e madhe e kufjeve në aplikacionin Muzikë.
 • i ri opsion në Game Center që miqtë tuaj t'ju gjejnë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.