iOS 18 do të ketë një ridizajnim të plotë

iOS 18 do të ketë një ridizajnim të plotë

Apple pritet të prezantojë ndryshime të rëndësishme në përditësimet e ardhshme të sistemit operativ për të gjitha pajisjet e saj, duke përfshirë iPhone dhe MacBook. Si pjesë e këtij përditësimi, gjigandi me bazë në Cupertino planifikon të rinovojë dizajnin. Në edicionin e fundit të buletinit Power On të Bloomberg, gazetari i teknologjisë Mark Gurman zbulon këtë mollë po rishpik në mënyrë aktive dizajnin e iOS dhe macOS.

Ndërsa ky përditësim thuhet të jetë më pak dramatik sesa rishikimi vizual i dëshmuar gjatë kalimit nga iOS 16 në iOS 17, Mark Gurman vëren se mund të presim një ridizajnim të plotë të iOS më vonë këtë vit. Le ta shohim!

Ndryshimet në iOS 18

iOS 18 do të ketë një ridizajnim të plotë

Sidoqoftë, ndërsa iOS 18 do të përfshijë disa ngjashmëri të dizajnit me visionOS, nuk do të jetë saktësisht i njëjtë me atë sistem operativ, kuptohet. Sipas Mark Gurman:

“Në fakt, kompania po punon për të përditësuar dizajnin e iOS që në fillim të këtij viti, por nuk mendoj se do të jetë një rishikim total që pasqyron visionOS”.

Apple pritet të prezantojë iOS 18 në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve, WWDC, në qershor 2024. Sa i përket macOS, Mark Gurman thotë se Apple filloi të punojë për ndryshimet e dizajnit për atë sistem operativ shumë kohë më parë, gjë që mund të mos jetë as e mundur. debutimi këtë vit, por në 2025 ose 2026. Është interesante se MacOS mori një ridizajnim të madh me macOS Big Sur në 2020.

Ndërkohë, Apple besohet se po prezanton iOS 18 si përditësimin më të madh të softuerit deri më sot. Sipas Mark Gurman, Apple po vendos pritshmëri të mëdha në iOS 18, duke e konsideruar atë si një nga përditësimet më të mëdha në historinë e iPhone. Mark Gurman raportoi në edicionin e tij të janarit 2024 të buletinit të lartpërmendur:

 “Jam informuar se sistemi i ri operativ konsiderohet brenda kompanisë si një nga përditësimet më të rëndësishme të iOS, ndoshta edhe më i madhi, në historinë e kompanisë”.

Përveç ndryshimeve të parashikuara në ndërfaqen e përdoruesit, përditësimi i iOS thuhet se do të sjellë një mori aftësish gjeneruese të AI në disa aplikacione vendase, duke përfshirë Siri, Shortcuts, Messages, Apple Music dhe Pages.

Gjatë një telefonate për fitimet në shkurt 2024, CEO i Apple Tim Cook la të kuptohet gjithashtu për angazhimin e kompanisë ndaj AI gjeneruese, duke premtuar më shumë detaje më vonë gjatë vitit.

Në përputhje me përditësimet e AI, Mark Gurman sugjeroi më parë se integrimi i AI gjeneruese do të përmirësonte ndjeshëm Siri dhe aplikacionin Messages. Këto përmirësime do të lejojnë Siri të trajtojë pyetjet dhe të plotësojë fjalitë në mënyrë më efektive.

Lajme të tjera në lidhje me inteligjencën artificiale në iOS 18

sistem i ri operativ nga Apple

Wayne Ma i Informacionit zbuloi gjithashtu se Apple po synon të integrojë modelet e saj të mëdha gjuhësore në Siri, duke i lejuar përdoruesit të automatizojnë detyrat e ndërlikuara, potencialisht përmes integrimit më të thellë me aplikacionin Shortcuts.

Për më tepër, disa veçori gjeneruese të AI mund të jenë ekskluzive për modelet e përfolura të iPhone 16, të cilat pritet të kenë një motor nervor me shumë më shumë bërthama.

Përveç përmirësimeve të AI, iOS 18 pritet të prezantojë mbështetje për RCS (Rich Communication Services) në aplikacionin Messages, siç u njoftua nga Apple në nëntor 2023. Kjo mbështetje është planifikuar të nisë më vonë në 2024, ndoshta si pjesë e iOS 18 përditësimi.

Pasi të publikohet, integrimi RCS pritet të rrisë përvojën e parazgjedhur të mesazheve midis iPhone dhe pajisjeve Android, duke ofruar përmirësime të tilla si ndarja e mediave me rezolucion më të lartë, mesazhet audio, treguesit e shkrimit, faturat e leximit, mesazhet Wi-Fi. Fi midis platformave të ndryshme, grup i përmirësuar funksionaliteti i bisedës dhe enkriptimi i përmirësuar në krahasim me SMS.

Një përditësim ambicioz

Në nëntor 2023, Mark Gurman pretendoi se iOS 18 do të kishte:

"Karakteristika dhe dizajne të reja kryesore", "pas disa vitesh përditësimesh me përmasa modeste"

Përditësimi duhet të jetë tepër mbresëlënës sepse hardueri i iPhone 16 nuk do të shohë ndonjë përparim të madh vitin e ardhshëm. Kështu që Apple po vë bast mbi softuerët për t'u shitur njerëzve modelet e reja

iOS 18 thuhet se sjell veçori gjeneruese të AI në iPhone dhe iPad, me Apple duke ripërdorur bashkëprocesorin e tij të personalizuar për mësimin e makinerive për t'i mbështetur ato në mënyrë efikase.

Kompania gjithashtu do të përditësojë paketën e saj të produktivitetit iWork me karakteristika gjeneruese të AI. Për më tepër, Apple besohet se është duke e mbingarkuar Siri me një model të madh gjuhësor që lejon asistentin dixhital të kryejë detyra me shumë hapa.

Data e lëshimit të IOS 18

Kjo pjesë është e lehtë. Edhe pa konfirmim nga Apple, mund të supozojmë me siguri se iOS 18 do të dalë në shtator, afërsisht në të njëjtën kohë me iPhone 16, të cilin gjithashtu nuk e ka konfirmuar.

Kjo për shkak se çdo version i ri i iOS lëshohet në shtator, afërsisht në të njëjtën kohë me iPhone-in e ri.

Modele të mundshme të përputhshme

Detaje të kamerave të iPhone 16 në një koncept

iOS 18 do të jetë i pajtueshëm me iPhone XR dhe për rrjedhojë edhe me modelet iPhone XS dhe iPhone XS Max me të njëjtin çip A12 Bionic, sipas një postimi në ndërtimin për përditësimet e ardhshme të iOS.

Postimi u zbulua nga kontribuesi i MacRumors, Aaron Perris dhe që atëherë është fshirë. Sidoqoftë, kjo ndodhi sepse llogaria preferon të mbajë një profil të ulët dhe shumë nga postimet e saj të fshira më parë përmbanin informacion të saktë.

Nëse ky thashetheme është i saktë, iOS 18 do të ishte i pajtueshëm me të njëjtat modele iPhone si iOS 17:

 • iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max
 • iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS, iPhone XS Max dhe iPhone XR
 • iPhone SE (gjenerata e dytë) dhe iPhone SE (gjenerata e tretë)

Apple pritet të prezantojë iOS 18 në konferencën e saj vjetore të zhvilluesve WWDC në qershor dhe përditësimi duhet të lëshohet për të gjithë përdoruesit me një iPhone të pajtueshëm në shtator. Deri më tani, përditësimi thuhet se përfshin funksione të reja gjeneruese të AI për Siri dhe më shumë, mbështetje për RCS në aplikacionin Messages dhe ndryshime në dizajn.

I njëjti burim pret që iPadOS 18 të heqë mbështetjen për modelet iPad me çipin A10X Fusion.


Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.