IPad Pro 9.7 inç: 12 tipare që do t’i pëlqeni

Foto IPad Pro 9,7 "

Që kur Apple prezantoi iPad-in më të madh të Apple, iPad Pro, me majë shkruese dhe tastierë të zgjuar, njerëzit në të gjithë botën kanë menduar, Kur do të lëshojë Apple një version më të vogël të iPad Pro?. Tani kemi përgjigjen në iPad Pro 9.7 inç. Në shikim të parë, është thjesht një version i zvogëluar i vëllait të tij më të madh, iPad Pro. Por siç e dini, iPad Pro 9,7 inç. Dhe në këtë rast, ka shumë të mitur për t'u marrë parasysh.

IPad Pro 9.7 inç ka pak krizë identiteti. Dhe nuk kufizohet në emrin e vet. vetë kompania përdor emra të ndryshëm për iPad Pro 9,7 inç në të gjithë uebfaqen e saj.

Pyetja e parë është, çfarë saktësisht është iPad Pro 9,7-inç?

A është një version i përmirësuar i iPad Air 2?

A është një version më i vogël i vëllait të tij më të madh, iPad Pro 12,9-inç?

Ashtë pak nga të dyja. dhe gjithçka varet nga mënyra se si e shikon secili përdorues dhe performancën që kryeni me pajisjen.

Ekran i tonit të vërtetë

Kjo është hera e parë që një linjë iPad ka këtë teknologji. Trupi 9,7 inç iPad Pro përmban sensorë që janë të aftë të lexojnë temperaturën rreth iPad. Dhe bazuar në mjedisin ku jeni, iPad është i aftë të ftohë ekranin ose të shtojë ngrohtësi në ekran. Ky është një tjetër aplikacion i funksionit Shift i natës, por në vend që të përdorni kohën, funksionin përdor sensorë të integruar për të rregulluar temperaturën e ngjyrës.

Për shembull, nëse jeni ulur pranë një zjarri, me një dritë të verdhë përreth jush, ekrani iPad Pro do të ndryshojë në një temperaturë më të ngrohtë me ngjyra në vend të dritës së kaltërosh të ftohtë.

Për më tepër, është biznes si zakonisht. Ekran 9,7 inç ka të njëjtën rezolucion si iPad Air 2 me 2048 x 1536 pixel dhe 264 PPI.

Aparat fotografik me 12 MP

Ky model gjithashtu sjell kamerën iPhone 6s nga 12 MP dhe mund të regjistrojë video 4K. Krahasuar me kamerën 8 MP të iPad Pro, ky është një përmirësim i madh.

Por ky azhurnim vjen me një të keqe. Kamera me gunga që shumë prej nesh e kanë urryer me seritë iPhone 6 dhe iPhone 6s. Por ja lajmi i mirë, iPad Pro 9,7 inç nuk lëkundet dhe qëndron e rrafshët në tavolinë.

Procesori A9X

IPad Pro 9,7 inç është e njëjta kafshë si vëllai i saj i madh. Ka të njëjtën gjë Procesori A9X pëlqen ai i iPad Pro më të madh, Grafikë me 12 bërthama, së bashku me bashkë-procesorin e lëvizjes M9.

GB RAM 2

Një gjë që do të zhgënjejë entuziastët është vetëm ajo ka 2 GB RAM, në vend të 4 GB që vjen me iPad Pro të madh. Por mund të ketë një shpjegim logjik, iPad më i vogël ka më pak pixel për tu përpunuar. Dhe iPad Air 2, me të njëjtën sasi RAM mund të lëshojë lehtë ekranin e ndarë me shumë detyra.

Pra, edhe për përdorim normal të produktivitetit, me dy aplikacione krah për krah, iPad Pro 9,7 inç nuk duhet të ketë probleme.

Megjithëse, nëse po planifikoni të bëni shumë redaktime video 4K, ose duke përdorur aplikacione me karakteristika të transmetimit të drejtpërdrejtë, natyrisht mund të prisni një rënie të normave të konsumit dhe rritje të kohës së përpunimit.

Një opsion 256 GB hapësirë ​​ruajtëse

Kjo është hera e parë që një iPad ofrohet me një nivel të Hapësira 256 GB. Sigurisht, do të duhet të nxirrni 899 dollarë për versionin Wi-Fi dhe 1029 dollarë për modelin Wi-Fi + celular.

Bandat më të mëdha për lidhje

IPad Pro 9,7 inç është Mbështet Wi-Fi 802.11ac, së bashku me teknologjinë MIMO (hyrje të shumëfishta, dalje të shumëfishta) që mbështet transferimin deri në 866 Mbps. Nëse keni modelin LTE, merrni mbështetje LTE deri në 300 Mbps.

Karta SIM e Apple

Kjo është një tjetër e parë për iPad Pro 9,7 inç. Nëse blini modelin e telefonit celular, do të keni SIM i integruar i Apple. Ai gjithashtu ka një fole bosh të kartës SIM nëse dëshironi të shtoni kartën tuaj SIM.

Apple SIM, nëse nuk jeni në dijeni, ju lejon të kaloni me lehtësi midis planeve dhe transportuesve ndërsa udhëtoni në vende të ndryshme (mbështetur deri në 90 vende). Të gjitha këto mund t'i bëni pa u zhvendosur ose pa regjistruar një kartë SIM të re.

Fotografitë e drejtpërdrejta

Meqenëse iPad Pro 9,7 inç ka kamerën iPhone 6s, ai gjithashtu mbështet Fotografi të Drejta (përsëri, diçka që iPad Pro më i madh nuk e bën). Për të parë Fotografitë e drejtpërdrejta, do të duhet shtypni gjatë një foto pasi nuk ka 3D Touch në iPad Pro 9,7 inç.

Kamera e përparme 5 MP me blic Retina

Moduli kamera e përparme është azhurnuar në 5 MP në iPad Pro 9,7 inç, i njëjtë me iPhone 6s dhe gjithashtu me blic retinë.

Mbulesë më e vogël e tastierës inteligjente

Çfarë ju bën një Pro? Në rastin e iPad, është Apple Pencil dhe tastiera inteligjente. Pothuajse të gjithë ata që përdorin një iPad Pro pajtohen se dobia e tij nuk është nëse këto dy pajisje nuk blihen.

Tastiera inteligjente mund të jetë një zëvendësim për MacBook. Ajo ofron një tastierë me madhësi të plotë me çelësa komodë. Somethingshtë diçka që mund të përdoret në mënyrë të qetë nëse do të shkruani shumë.

Pencil Apple

Lapsi Apple është renditur si një nga lapsat inteligjentë më të plotë dhe profesional.

Dhe është po aq i mirë në iPad Pro 9,7 inç sa në iPad Pro të madh. Dhe falë faktorit të formës më të vogël të iPad Pro 9,7 inç, do të jeni në gjendje të vizatoni në mënyrë të qetë, edhe kur nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme përreth jush.

USB 2.0 për transferimin e skedarit

IPad Pro 9,7 inç është i pajtueshëm me Përshtatës kamera USB që lejon përdoruesit të karikojnë iPad dhe të përdorin një pajisje shtesë USB në të njëjtën kohë. Shtë një aksesor i shkëlqyeshëm për fotografët që duan të përdorin iPad për të redaktuar foto dhe video.

Problemi i vetëm është që iPad Pro 9,7 inç mund të transferojë skedarë me shpejtësi USB 2.0, ndërsa shpejtësitë më të shpejta USB 3.0 janë të rezervuara vetëm për iPad Pro më të madh, 12,9 inç.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.