iPhone 15 i ardhshëm nuk do të ketë butona fizikë

iPhone 14 Pro Max vjollcë

Ne kemi vetëm një muaj me iPhone 14 të ri dhe tashmë po fillojmë të mësojmë detaje rreth modelit të vitit të ardhshëm, i cili mund të vijë pa butonat e vëllimit fizik dhe të energjisë.

Ming Chi Kuo e ka thënë këtë dhe nuk është një rrjedhje nga Apple, por një vlerësim i tij bazuar në të dhënat që merr nga furnizues të ndryshëm të Apple. IPhone mund të zëvendësojë butonat fizikë të fuqisë dhe volumit me butona "të ngurtë", të ngjashëm me butonin "home" të iPhone 7, i cili dukej sikur klikonte, por në të vërtetë nuk ishte një buton mekanik. Për ta bërë këtë, si në butonin e përmendur të fillimit, do të vendoseshin dy «Taptic Engine» që do të simulonin klikimin e butonit për të ditur kur shtypim, një në anë të butonave të shtëpisë dhe një në anë të butonit të ndezjes. Kjo do të përfshihej vetëm në modelet Pro, duke bërë një ndryshim me modelet më të lira.

Ndoshta kjo risi mund të vijë nga dora e funksioneve të reja për butonat, sepse falë kësaj teknologjie jo vetëm që klikimi mund të jetë i ngjashëm, por edhe presioni me të cilin shtypni dhe kohëzgjatja e shtypjes mund të njihet dhe përmes softuerit. mund të vendosen funksione të ndryshme për çdo lloj pulsimi, të ngjashme me atë që ndodh me AirPods Pro. Ngritja e uljes së volumit duke rrëshqitur? Të aktivizohet heshtja duke shtypur dhe mbajtur për disa sekonda? Në këtë mënyrë, çelësi i heshtjes madje mund të shpërndahet dhe kështu të bëhet një telefon pa asnjë pjesë mekanike, diçka thelbësore për të përmirësuar qëndrueshmërinë e tij, si dhe vetitë e tjera si rezistenca ndaj ujit.

Problemi tani mbetet në çatinë e prodhuesve të kutive, të cilët do të duhet të gjejnë një mënyrë për t'i lënë butonat të lirë, gjithçka një sfidë dizajni që vetë Apple do të duhet të përballet me kopertinat e saj zyrtare. E gjithë kjo për sa kohë që vlerësimi i Kuos përfundon duke u përmbushur, sigurisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.