iPhone 15 i ri mund të eliminojë kartën SIM fizike

Një thashethem i ri për eliminimin e kartës SIM fizike për iPhone që pritet për vitin 2023 i lançuar nga mediumi blogDoiPhone nuk kaloi pa u vënë re. gjoja bazuar në "burime të brendshme" të kompanisë Cupertino. 

Është e vërtetë që modeli aktual i iPhone shton eSIM-in e njohur brenda, ashtu si Apple Watch Series 4 e tutje derisa të arrijë modelin e gjeneratës së fundit, kështu që nuk do të na dukej e çuditshme që Apple bëri pa kartën SIM për vitin 2023. model.

Një pikë pozitive për heqjen e folesë SIM nga iPhone

Është e mundur që kur t'ju pyesin nëse mendoni se është e përshtatshme të eliminoni këtë slot në iPhone, nuk dini çfarë të përgjigjeni, dhe është se përdoruesi mund ta shohë atë disi të parëndësishme në fillim, por nuk është aspak. . Heqja e kartës SIM fizike mund të bëjë një ndryshim të madh në qëndrueshmërinë e iPhone, pasi përmes këtyre kanaleve është e mundur që të hyjë ujë, pluhur ose të ngjashme që shkurtojnë jetën e pajisjes.

ESIM është një kartë SIM dixhitale që ju lejon të aktivizoni planin e të dhënave celulare të një operatori pa pasur nevojë të përdorni një nano-SIM fizike. Në iPhone 13 Pro Max, iPhone 13 Pro, iPhone 13 dhe iPhone 13 mini mund të përdorni një kartë SIM të dyfishtë ose me dy eSIM aktive, ose me një nano-SIM dhe një eSIM. Modelet iPhone 12, iPhone 11, iPhone XS, iPhone XS Max dhe iPhone XR janë me dy kartë SIM me nano-SIM dhe eSIM.

Po ashtu ndikim pozitiv në drejtim të reduktimit të plastikës është domethënëse. Dhe a është se kartat SIM të pajisjeve tona janë prej plastike dhe eliminimi i tyre nga iPhone mund të nënkuptojë një kursim të madh të prodhimit të plastikës. Nga ana tjetër, duhet të keni parasysh edhe avantazhet kur punësoni një linjë të re me çdo operator, është shumë më e lehtë pa pritur që të mbërrijë SIM fizike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aleksandrit dijo

  Epo, shpresoj që kompanitë si Vodafone t'i bashkohen, sepse për momentin çështja e eSIM është e pakuptimtë me ta:

  Duhet të shkosh në një dyqan ose të kërkosh me telefon që të të dërgojnë një kartë fizike (plastike, madhësia e një karte krediti) me një kod QR që duhet të skanosh për të regjistruar planin në celular.

  Më e mira: ajo kartë plastike mund të hidhet më vonë, sepse nëse ndryshon celularin nuk mund ta transferosh planin, duhet të shkosh në dyqan për të blerë një tjetër (dhe të paguash 5 eurot përkatëse për dublikatën).

  Pra, të paktën me Vodafone, në vend që të lehtësojë gjithçka dhe të kërkojë më pak plastikë, është krejtësisht e kundërta.

  Sa e vështirë është t'ju dërgoni kodin QR për aktivizim me email?

 2.   Al dijo

  Problemi më i madh që shoh është se jo të gjithë operatorët kanë eSIM
  Unë jam përdorues i iPhone që kur kam ardhur në Spanjë me 3G, por operatori që jam klient nuk ka eSIM.
  Unë jam klient i atij operatori sepse përdorimi i telefonatave dhe të dhënave celulare është qesharak dhe nuk dua të shpenzoj më shumë para për operatorët telefonikë. Si në punë ashtu edhe në shtëpi kam Wi-Fi, ndaj më mjaftojnë disa GB.
  Nëse e heqin eSIM-in, por operatori im vazhdon pa të, unë u detyrova ose të mbaja iPhone-in tim aktual, ose ta ndërroja në një operator tjetër që nëse disponohej, dhe në varësi të shpenzimeve mujore do të më duhej të qëndroja ose të ndryshoja.
  Unë supozoj se Apple është i vetëdijshëm se ka shumë operatorë që nuk kanë eSIM dhe shumë prej përdoruesve të saj përdorin këta operatorë, kështu që do të ishte si të gjuaje në këmbë nëse vendosin ta heqin atë në situatën aktuale.