iCloud po përjeton probleme të performancës për shkak të sulmit DDoS që ka prekur kryesisht Twitter, Spotify dhe GitHub

icloud-down

Që nga kjo pasdite shumë përdorues do të kenë parë se si disa nga shërbimet e Apple po përjetojnë probleme në funksionimin e tyre, sidomos iCloud. Në shumicën e rasteve këto probleme janë për shkak të vetë kompanisë, por këtë herë, duhet thënë, nuk është për shkak të Apple por për shkak të sulmit të mohimit të shërbimit, i njohur më mirë si DDos, që ka pësuar kompania Dyn., A kompani që ofron shërbime DNS në Shtetet e Bashkuara. Kompania thuhet se dërgoi një deklaratë në 11:XNUMX duke thënë se po merrte një sulm mohimi të shërbimit, një sulm që rriti vonesën e pyetjeve të serverit DNS, duke bërë që shumë faqe në internet të mos ngarkohen ose që shërbimet e internetit nuk do të funksionojnë siç duhet.

Dyn ofron shërbime DNS për shumë kompani, kompani që gjatë gjithë ditës janë prekur nga ky sulm i ri, dhe megjithëse Apple nuk ka njoftuar se cili është problemi që po prek veçanërisht iCloud, duket se është gjithashtu ndër kompanitë e prekura pasi Twitter, Reddit, Spotify, GitHub, PayPal, Pinterest, CNN, Basecamp, People, Wired, The Verge. WhatsApp gjithashtu është prekur nga ky sulm dhe nuk lejoi dërgimin ose shkarkimin e imazheve ose videove përmes aplikacionit.

Në kohën e këtij shkrimi, shërbimet e Apple që po përjetojnë probleme, ndoshta për shkak të këtij sulmi DDoS janë:

 • Aplikacionet në internet të ICloud
 • iWork për iCoud
 • Foto
 • iCloud Drive
 • Shënime ICloud
 • Rezervimi i reve

Nëse keni parë që gjatë gjithë ditës shërbimet iCloud nuk kanë funksionuar siç duhet, ju tashmë e dini cila është arsyeja ose një nga arsyet që mund të kishin shkaktuar këtë problem që po prek shumë miliona përdorues Dhe që në kohën e botimit të këtij artikulli, nuk duket se është afër zgjidhjes nga Dyn sapo njoftoi se ai ka marrë një sulm të tretë DDoS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.