iFixit prish iPhone 7 Plus dhe zbulon sekretet e tij

ifixit-iphone-7-4

Shtë një nga momentet më të pritura kur lansohet një iPhone i ri: rrëzimi i iFixit. Uebfaqja e njohur është gjithmonë e ngarkuar me çmontimin e terminaleve të Apple për të na treguar sekretet e tyre të brendshme, materialet që Apple ka përdorur dhe arsyen e disa ndryshimeve që deri atëherë ishin të pashpjegueshme. Tani ka ardhur radha e iPhone 7 Plus, modeli 5,5 inç dhe zbulon një ambient të brendshëm me shumë ndryshime krahasuar me modelin e mëparshëm. Bateria, motori haptik, kamera ... shumë elementë janë ata që kanë ndryshuar dhe ne do t'ju tregojmë më poshtë.

ifixit-iphone-7-3

iFixit na tregon se procesi i prerjes është shumë i ngjashëm me modelet e mëparshme, me vida klasike "Pentalobe", por për kuriozitet, ai tregon se sapo të hiqen vidat, pjesa e përparme e iPhone 7 Plus ndahet anash, ndryshe nga sa ndodhi në modelet e mëparshme, ndoshta për shkak të rezistencës së re ndaj ujit të këtij smartphone të ri. Çfarë ndodhi me folenë e kufjeve? Epo, heqja e diskutueshme e lidhësit klasik për kufjet tona gjatë gjithë jetës i ka lënë hapësirë ​​motorit haptik të iPhone 7, ai komponent i vogël që e bën dridhjen e iPhone ndryshe nga ai konvencional dhe që do të na japë gjithashtu ndjesinë e klikimit kur shtypni butonin e fillimit kur në të vërtetë nuk ka lëvizje. Kjo mund të ketë qenë një nga arsyet për heqjen e foleve të kufjeve, edhe pse fakti që ekziston edhe një plastikë mbrojtëse në atë vend tregon për rezistencën ndaj ujit, përsëri, si një tjetër nga arsyet më të rëndësishme. Ajo pjesë e plastikës përçon tingullin, duket se e çon atë në mikrofon ose e merr nga motori haptik.

ifixit-iphone-7-2

Një nga të dhënat që intereson më shumë përdoruesit e iPhone është bateria e pajisjes së re. Apple na njoftoi në Keynote një jetëgjatësi të baterisë deri në 1 orë më shumë në iPhone 7 Plus krahasuar me iPhone 6s Plus. Kjo do të vijë kryesisht për faktin se bateria e terminalit të ri ka një kapacitet më të madh se ai i modelit të mëparshëm, posaçërisht 2915mAh krahasuar me 2750mAh të 6s Plus. Mbetet të shihet se si kjo bateri sillet në përdorimin e përditshëm dhe nëse 60 minutat shtesë që Apple premton janë reale. Kamera e dyfishtë, pa dyshim risia e madhe e iPhone 7 Plus dhe që gjithashtu e diferencon atë nga modeli 4,5 inç, ka qenë një arsye për lavdërim nga iFixit, duke siguruar që "kjo pothuajse e bën të vlefshme zgjatjen e kamerës" që ne kujtojmë që pjesa e pasme e iPhone të mos jetë plotësisht e sheshtë. Në këtë model, ai projeksion arrihet me vetë strukturën e aluminit të iPhone, gjithashtu për të arritur rezistencën ndaj ujit.

ifixit-iphone-7-1

iFixit konfirmon 3 GB RAM LPDDR4 të Samsung dhe një lidhës Rrufe që është ndërtuar shumë më mirë se paraardhësi i tij, me izolim që është i aftë të përballojë deri në 50 milion ujë, diçka shumë më e lartë se ajo që Apple në fillim vërteton se është vetëm 1 metër. Ka prova të mëtejshme kudo për rezistencën ndaj ujit, me copa gome që shërbejnë si izolim në shumë përbërës, siç është tabaka nanoSIM. Altoparlanti i përparmë gjithashtu ndryshon, pasi tani ai ka një mision të dyfishtë: të shërbejë si një altoparlant për thirrjet dhe një altoparlant për të dëgjuar muzikë ose ndonjë skedar tjetër multimedial pranë atij që ndodhet në pjesën e poshtme dhe kështu të arrihet për herë të parë që një iPhone të ketë tingull stereo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Marco dijo

    Shpresojmë se nuk është aq e brishtë sa të gjitha ato të mëparshmet, mendoj se është një marrëveshje e madhe të shesësh pjesë, të tilla si ekran, prekje etj. Dhe nëse ato prishen, uji me siguri do të futet ...