iFixit ndan iPhone 13 Pro me surpriza

Si çdo vit, iFixit na sjell "prishjen" e tij të veçantë e pajisjes për të na sjellë një detaj të plotë se si është iPhone 13 Pro brenda dhe përbërësit që këtë vit janë brenda. Këtë vit, ata kanë qenë në gjendje të gjejnë surpriza në përbërësit e Face ID dhe të nxjerrin në pah lajmet që do të ndikonin në ndryshimin e ekranit të pajisjes.

Para se të hetoni se çfarë ka brenda iPhone -it të ri, iFixit kreu një skanim me rreze X ku mund të vëzhgojmë baterinë në formë L., unaza magnetike e MagSafe, dhe gjithashtu magnetët e stabilizimit të imazhit pranë qarkut të pajisjes. Një nga pikat kryesore është se iPhone 13 Pro duket se ka një kabllo që vjen nga një prej sensorëve në krye i cili, sipas iFixit, mund të krijojë probleme kur bëni një riparim të pajisjes.

Nëse vazhdojmë me një hartë vizuale, Motori Taptic i vendosur brenda dhe përgjegjës për kontrollin e Haptic Touch, duket të jetë më i vogël në madhësi se vitet e tjeraMe Sidoqoftë, është më i rëndë se vitet e tjera dhe ka rritur peshën e tij nga 4,8 gram që peshonte në iPhone 12 Pro në 6,3 që peshon sot. Duke vazhduar në krahasim me iPhone 12 Pro, modeli i ri Pro eliminon kufjen e altoparlantit të montuar në ekran duke e zhvendosur atë midis kamerës së përparme modulin Face ID, një masë që do të lehtësonte zëvendësimin e ekranit. iFixit dyshon se Apple po përdor panele OLED me prekje të integruar që kombinojnë shtresat e prekjes dhe OLED të ekranit, duke zvogëluar koston, trashësinë dhe numrin e kabllove për tu menaxhuar brenda pajisjes.

Faji i dizajnit të ri të pajisjes është identifikuesi i hyrjes së ujit dhe projektuesi spot i iPhone 13, të cilët janë bashkuar në një modul të vetëm dhe i ka lejuar Apple të zvogëlojë madhësinë e vallëzuese në iPhone këtë vit. Me këtë, ata gjithashtu e kanë bërë pajisjen Face ID të pavarur nga ekrani.

Sipas iFixit, përkundër çrregullimit të modulit të Face ID dhe ekranit, çdo zëvendësim i ekranit çaktivizon Face ID. Kjo do të thotë që zëvendësimet e ekranit të paautorizuara nga Apple do t'i lënë pajisjet tona pa aftësinë për t'u zhbllokuar me Face ID. (zhbllokoni ose vërtetoni për çdo veprim që përfshin njohjen e fytyrës).

Sa i përket kapacitetit të baterisë, iPhone 13 Pro përdor 11,97Wh, që është ekuivalent me 3.095mAh, krahasuar me 2.815mAh për iPhone 12 Pro. Bateria në iPhone 13 Pro ka një dizajn në formë L këtë vit, një ndryshim nga bateria drejtkëndëshe e përdorur në modelin Pro të vitit të kaluar. iFixit thotë se testet e ndërrimit të baterisë kanë qenë të suksesshme, pavarësisht zërave se zëvendësimi i baterisë nuk do të ishte i mundur.

Brenda ka 6 GB RAM, Së bashku me disa çipa ultra të gjerë dhe të menaxhimit të energjisë të dizajnuar nga Apple, dhe nuk është për t'u habitur, iPhone 13 Pro është i pajisur me modem SDX60M të Qualcomm dhe atë që iFixit beson se është një transmetues 5G. Analisti i famshëm, Ming-Chi Kuo, tha këtë Çipi modem i Qualcomm në iPhone -ët e këtij viti ka funksionalitet të komunikimit satelitor, por nëse është atje, iFixit nuk e ka vënë re dhe Apple nuk ka nisur një komunikim në lidhje me të në Fjalën kryesore, kështu që duket se ky funksionalitet nuk ka marrë asgjë. Bloomberg ka sqaruar se Apple po punon në një veçori satelitore që do t'i lejojë njerëzit të dërgojnë mesazhe në situata emergjente duke përdorur një lidhje satelitore, por ky funksionalitet nuk pritet deri në vitin 2022.

Nëse jeni kurioz të rishikoni ndarjen e iFixit në më shumë detaje, ne do t'ju lëmë këtu Linku në mënyrë që ta rishikoni dhe të gjeni të gjitha pjesët që pajisin anijen e re të Apple.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.