iMovie dhe Garageband azhurnohen dhe marrin dhjetëra lajme

Apple ka dy suita aplikacionesh që u emëruan shumë vite më parë dhe nuk përdoren më. Në rastin e iWork, ekzistojnë Faqet, Numrat dhe Kryesorja e aplikacioneve të Zyrës. Ndërsa në paketën iLife ka aplikacione të tilla si Garageband dhe iMovie. Këto aplikacione janë falas dhe me kalimin e kohës ato bëhen gjithnjë e më të fuqishme. Për më tepër, integrimi i harduerit të ri në iPad Pro të ri dhe iPhone 12 të ri do të thotë gjithashtu se Apple duhet të përshtatë aplikacionet e saj me fuqinë e jashtëzakonshme të këtyre pajisjeve. iMovie dhe Garageband azhurnohen duke marrë funksione të reja shumë interesante. Ne i shohim ata.

Garageband merr tinguj të rinj

Ne fillojmë me Versioni Garageband 2.3.9. Ndoshta për shumë është një aplikacion i panjohur, por me të mund të luajmë me instrumente, të krijojmë këngët tona dhe t'i prodhojmë ato në një shkallë të vogël. Brenda gjejmë dhjetëra daulle, bas, kitarë, piano dhe sintetizues për të mbledhur bazën e këngës sonë. Këto janë lajmet e këtij versioni të ri:

 • Regjistrimet e reja audio mund të bëhen shpejt nga ekrani bazë duke shtypur dhe mbajtur ikonën e aplikacionit GarageBand.
 • Gjatësia maksimale e këngëve me tempo të paracaktuar është rritur nga 23 në 72 minuta.
 • Sundimtari tani ju lejon të kaloni midis njësive të kohës muzikore (shiritat dhe rrahjet) dhe atyre të kohës absolute (minuta dhe sekonda).
 • Paketa e re e tingullit "Keyboard Collection" mund të shkarkohet me mbi 150 sythe tastiere dhe 50 copëza instrumentesh si pianot, organet dhe pianot elektrike.
GarageBand (Lidhja e AppStore)
GarageBandfalas

Çfarë ka të re në tituj dhe video të importuara në iMovie

Vitalshtë me rëndësi jetike të integrohet një koleksion i ri i tastierës që lejojnë rritjen e ndryshueshmërisë së tingujve për këngët tona. Për ata që përdorin Garageband në baza ditore ky është një lajm i mirë. Në rastin e iMovie, aplikacioni për të krijuar filma të vegjël në pajisjen tonë, është azhurnuar në version 2.3 dhe këto janë lajmet e saj:

 • Zgjidhni nga dhjetra gërma të integruara për të personalizuar çdo titull.
 • Zgjidhni nga një rrjet ose spektër i paravendosurve, rregulloni rrëshqitësit numerikë ose përdorni pikuesin e syve në shikues për të vendosur ngjyrën për cilindo titull.
 • Ndryshoni shpejt kohëzgjatjen e paracaktuar, shkronjën e madhe dhe stilin e një titulli.
 • Nxirrni dhe tërhiqni për të rregulluar madhësinë dhe vendndodhjen e një titulli.
 • Zgjidhni nga tre tituj të rinj të animuar: Valë, Ndarje dhe Kromatike me dy ngjyra.
 • Shtoni sfonde solide, gradiente dhe me model në filmin tuaj.
 • Përdorni zgjedhësin e ngjyrave për të personalizuar ngjyrat e çdo sfondi.
 • Tërhiqni rrëshqitësin për të ndryshuar intensitetin e çdo filtri të aplikuar në fotot dhe videot tuaja.
 • Importoni dhe ndani videon 4K me 60 fps. *
 • Shikoni, modifikoni dhe ndani video me diapazon të lartë dinamik (HDR) nga biblioteka juaj e fotografive. **
 • Shtypni butonin e opsioneve të reja në krye të fletës për të ndarë një projekt ose skedar video dhe zgjidhni vetitë, duke përfshirë rezolucionin, shpejtësinë e kornizës dhe HDR. **

Siç mund ta shihni, dy risi interesante është mundësia e importoni përmbajtje në 4K me 60 fps kompatibile vetëm me iPod touch (gjenerata e 7-të), iPhone SE (gjenerata e dytë), iPhone 2 ose më vonë, iPad (gjenerata e 7-të) ose më vonë, iPad mini (gjenerata e 6-të), iPad Air 5 ose më vonë ose iPad Pro (3 inç) ose me vone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aaron dijo

  Më duket interesante lajmi, kam provuar tashmë disa, por ata më kanë hequr fontin që kam përdorur për videot e mia në YouTube, asnjë nga të rejat nuk është asimiluar