Imran Chaudhri shpjegon detajet se si u krijua Apple Watch

Apple Rights Watch

dhe e bën pese vite që pa dritën për herë të parë një Apple Watch. Një bast disi i rrezikshëm, si të gjitha ato të nisura nga kompania Cupertino. E vërteta është se unë isha një nga ata që mendoja se jo shumë njerëz do të shpenzonin 500 Euro në një orë dixhitale që ishte shumë e dobishme nëse nuk do të mbante iPhone në xhep.

Pesë vjet më vonë, me pesë azhurnime në tërheqje, me të njëjtin dizajn të jashtëm (është rritur vetëm 2 mm.) Apple mund të mburret se aktualisht shet më shumë orë sesa të gjithë prodhuesit zviceranë së bashku. Një nga krijuesit e saj, me një emër të padëgjueshëm, Imran chaudhri, ka ndarë detaje simpatike të krijimit fillestar të Apple Watch.

Sot është pesë vjetori nga debutimi i vitit 2015 i orës origjinale Apple Watch, dhe dizajneri Imran Chaudhri, i cili ishte pjesë e ekipit origjinal të Apple Watch, ka ndarë disa pjesë interesante të informacionit në lidhje me procesin e zhvillimit të orës së famshme përmes TechCrunch.

Chaudri ka postuar një foto të ekipit Apple Watch të bërë ditën e lansimit, si dhe një riprodhim të skicës së tij origjinale për ekranin kryesor të Apple Watch, me formën e ikonës rrethore të frymëzuar nga ora e asaj që quhej fillimisht. skelë.

Prekja dixhitale fillimisht u quajt ET për prekjen elektronike. Chaudri thotë se ai e quajti atë për potencialin e tij si një formë e re e lidhjes emocionale. Vizatimi 'bojë' u frymëzua nga ditët e tij të artist grafiti.

Ai tregon se Apple Watch i parë u ndërtua duke përdorur një Brezi i 6-të iPod Nano i lidhur me një rrip Apple Watch. Ajo u krijua për të mësuar Siri dhe Qendrën e Njoftimeve si tiparet e para të Apple Watch.

Chaudhri ka shpjeguar kuriozitete të tjera, duke përfshirë mënyrën se si u krijua fytyra e Solar Watch si një mënyrë që muslimanët në Ramazan të shohin shpejt pozicionin e diellit, ose si fluturat në fytyrën e Apple Watch Motion ata ishin të vdekur kur u fotografuan për të shmangur dëmtimin e tyre drejtpërdrejt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.