Analiza: Insta360 Nano, kamera për të kapur imazhe dhe video 360 ° me iPhone tuaj

Videot dhe fotot 360 gradë kanë filluar të arrijnë tek publiku i gjerë në grupe kohët e fundit, por ato janë bërë shpejt të dukshme për sa i tërheq vëmendjen formati. Në një moment ku gjithçka sillet rreth përmbajtjes multimediale, Të jesh në gjendje të vëzhgosh në një imazh jo vetëm atë që është përpara objektit, por edhe gjithçka që ndodhet rreth tij, është një karakteristikë që duhet marrë parasysh.

Që gjenerimi i këtij lloji të përmbajtjes të bëhet i zakonshëm, është e nevojshme që vetë veprimi i marrjes së fotografive ose videove të pushojë së qeni një proces i pakëndshëm dhe i kushtueshëm. Sot nuk ka shumë kamera të afta të ckapni imazhe 360 ​​gradë dhe se ata nuk kanë ndonjë angazhim në lidhje me çmimin e tyre ose dimensionet e tyre, dy asetet kryesore kundër të cilave mund të luajnë. Gjatë javëve të fundit kam provuar një nga ata që, pak a shumë, heq qafe këto çakëll dhe kjo është ajo që kam qenë në gjendje të përjetoj.

I lëvizshëm, kompakt, që nuk ju bën të dëshironi të harroni në shtëpi "gabimisht"

Kamera Insta360-Nano

Emri i këtij modeli është Insta360 Nano. Jo, unë nuk jam nga Valencia, as kam harruar të vendos ndonjë shenjë pikësimi në fjalinë e mëparshme dhe, natyrisht, nuk jam arratisur nga ndonjë program i Telecinco. Fjala "Nano" i referohet me këtë rast madhësisë së saj, e cila është me të vërtetë zvogëlohet nëse vihet në perspektivë me disa nga kamerat që mund të gjenden sot në treg. Kjo lejon që ajo të jetë komode për tu mbajtur në xhepin e pantallonave dhe të mos jetë tepër e pakëndshme kur e përdorni.

Sidoqoftë, karakteristika e tij kryesore nuk është kjo. Ajo që me të vërtetë e bën kamerën të veçantë është ajo lidhja me iPhone duke përdorur Rrufeja, duke e shndërruar pajisjen në një të aftë për të kapur imazhe 360 ​​gradë në vetëm disa sekonda (mund të përdoret gjithashtu në mënyrë të pavarur pa u lidhur me iPhone). Aplikacioni i tij i dedikuar shërben si për të treguar atë që po kap kamera, ashtu edhe për të parë dhe menaxhuar imazhet dhe videot pasi ato të merren.

Duke hyrë në detaje pak më shumë teknike, është për t'u habitur të gjesh një rezolucion 3040 1520 në një pajisje kaq të vogël. Rezultati nuk është aq perfekt sa fotot që mund të bëhen me iPhone direkt, por sigurisht që nuk është e keqe. Ka një bateri 800mAh brenda që, megjithëse mund të mbetet e shkurtër me përdorim intensiv, nuk duhet të jetë problem në shumicën e rasteve.

Synoni, qëlloni, ndani


Rrjetet sociale janë sot jeta e partisë, mbretëreshave të mambo. Gjithçka që ndodh duhet të botohet, ndahet, komentohet atje. Me imazhe 360º nuk duhet të jetë ndryshe nëse nuk do të ishte për faktin se shumë prej këtyre rrjeteve, si dhe aplikacione të mesazheve të çastit dhe të ngjashme, nuk keni mbështetje amtare për të shfaqur këtë lloj formati në mënyrën që supozohet të shihet. Rezultati? Në shumë raste, nuk ndahet drejtpërdrejt.

Me Insta360 nano është ndryshe - dhe kjo pikë më ka befasuar shumë këndshëm - sepse ka disa mundësi që do të lejojnë marrësin të provojë atë ndjesi mbështjellëse pa marrë parasysh se ku ndahet. Përveç që mund ta ngarkoni atë në platformën e ofruar nga kompania dhe kështu të jeni të arritshëm përmes një lidhjeje, në kohën e ndarjes së imazhit mund të krijoni një animacion që automatikisht tregon një vizualizim të veçantë në formën e një rrotullimi si video. Ky interes për të bërë përmbajtjen e krijuar më 'sociale' në të vërtetë bën një ndryshim interesant dhe pozitiv në përdorimin e përditshëm të kamerës.

Me pak fjalë


Një aparat fotografik i këtij lloji, sot, nuk synon të përdoret vazhdimisht në baza ditore, por më tepër si një mënyrë origjinale për të kapur kujtimet dhe përvojat. Brenda këtij përkufizimi, Insta360 Nano mbron veten me lehtësi, duke qenë ideal për të marrë kudo dhe për të marrë një foto ose video shpejt dhe pa ndonjë komplikacion të shtuar krahasuar me një foto normale përtej lidhjes së pajisjes me iPhone.

Mund ta gjeni në Amazona për 239 €, dhe nëse përdorni kodin e zbritjes L7P42U85 çmimi do të ulet në 167 € deri më 31 korrik.

Mendimi i redaktorit

Insta360 Nano
  • 167 a 239

rekuizitë

Shumë e vogël, e lehtë për tu bartur Shumë mundësi për ndarjen e imazheve Mundësia e bërjes së fotografive pa memorjen e zgjerueshme iPhone përmes kartës microSD

Contras

Në kushte të ndriçimit të ulët, rezultati është shumë i dobët Softueri për redaktimin e videos në Mac mund të përmirësohet shumë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.