Instagrami për fëmijët nën 13 vjeç do të bëhet realitet së shpejti

Instagram

Në mes të marsit të të njëjtit vit, mediumi BuzzFeed deklaroi se në Instagram ishin duke punuar në një version të Instagram për fëmijët nën 13 vjeç. Duhet mbajtur mend se mosha minimale për të përdorur këtë platformë është 14 vjeç.

Kjo ide, sa larg mund të duket nga pikëpamja e prindërve (siç është rasti im) është konfirmuar zyrtarisht Me facebook pavarësisht refuzimit të shprehur nga organizata të ndryshme kur ky informacion u zbulua përmes fushatës Fëmijëria pa Komercial, një fushatë e krijuar nga 35 organizata të mbrojtjes së konsumatorëve dhe fëmijëve.

Siç thuhet nga postimi i publikuar në Facebook ku kompania ka konfirmuar lajmin:

Ne po kërkojmë mënyra për të zvogëluar nxitjen që ata nën 13 vjeç të gënjejnë për moshën e tyre. Realiteti është se ata janë tashmë online dhe meqenëse nuk ka asnjë mënyrë të pagabueshme për të parandaluar që njerëzit të mos paraqesin keq moshën e tyre, ne duam të krijojmë përvoja të krijuara posaçërisht për ta, të menaxhuara nga prindërit dhe kujdestarët.

Kjo përfshin një përvojë të re në Instagram për tweens. Ne besojmë se inkurajimi i tyre për të përdorur një përvojë të përshtatshme për moshën, të menaxhuar nga prindërit është rruga e duhur për të shkuar.

A mendon vërtet Facebook se fëmijët nën 13 vjeç do përdorni një version të përshkruar të Instagram pa pasur akses në të njëjtin lloj përmbajtje që ata aktualisht kanë? Duket se kush ka idetë në Facebook nuk ka fëmijë as nuk njeh njerëz që i kanë ato.

Siguria e të miturve në platformë

Instagram nën 13 vjet

Facebook pretendon se llogaritë për të miturit do të fokusohet në tre shtylla për të ofruar një përvojë më të sigurt dhe private në Instagram:

  • Si parazgjedhje, llogaritë që aktivizohen nga fëmijët nën 13 vjeç do të jenë private (nuk specifikon nëse mund të bëhet publike ose nëse vetëm prindërit mund të bëjnë ndryshimin). Në këtë mënyrë, përdoruesit e tjerë nuk do të jenë në gjendje të komentojnë përmbajtjen e publikuar nga fëmijët.
  • Bëjeni më të vështirë gjetjen e të rinjve për llogaritë potencialisht të dyshimta.
  • Kufizoni mundësitë që reklamuesit kanë për të arritur tek të rinjtë me reklama.

Kompania e Mark Zuckberg pretendon se disa vende si Shtetet e Bashkuara, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Japonia dhe Australia po përdorin teknologji që do ta ndihmojë kompaninë të gjeni llogari që kanë shfaqur sjellje potencialisht të dyshimta, domethënë llogari për të rritur që mund të jenë bllokuar ose raportuar në të kaluarën nga një i ri.

Mbledhja e të dhënave

Në lidhje me temën e mbledhjes dhe reklamimit të të dhënave:

Brenda pak javësh, reklamuesit do të lejohen të synojnë njerëzit nën moshën 18 vjeç (ose më të vjetër në vende të caktuara) bazuar në moshën, gjininë dhe vendndodhjen e tyre.

Kjo do të thotë që opsionet e synuara të mëparshme të disponueshme, të tilla si ato të bazuara në interesa ose aktiviteti juaj në aplikacione dhe faqe të tjera, nuk do të jenë më në dispozicion për reklamuesit. Këto ndryshime do të jenë globale dhe do të zbatohen për Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përmbledhur: çfarë nuk do të gjurmojë aktivitetin e përdoruesit për të synuar reklamat tuaja. Me thuaj nje Facebook tjeter.

Në mbrojtje të të miturve

Fushata e Fëmijërisë pa Komercial pohon se ky version për të vegjlit do t'i bëjë ata më të prekshëm dhe të manipulueshëm dhe se është i përqendruar tek ata që ende nuk kanë llogari në platformë.

Audienca e vërtetë për një version të fëmijëve të Instagram do të jenë fëmijët shumë më të vegjël të cilët aktualisht nuk kanë llogari në platformë.

Ndërsa mbledhja e të dhënave të vlefshme familjare dhe kultivimi i një brezi të ri të përdoruesve të Instagram mund të jetë i mirë për rezultatet e Facebook, ka të ngjarë të rrisë përdorimin e aplikacionit nga fëmijët e vegjël të cilët janë veçanërisht të prekshëm nga karakteristikat manipuluese dhe manipuluese. Shfrytëzuesit e platformës.

Vitet e fundit Facebook është karakterizuar nga gënjeshtra të vazhdueshme, kështu që ka ardhur një kohë kur nuk e bën Ne nuk mund të krijojmë absolutisht asgjë nga ajo që thotë.

Kur thotë se nuk do të lejojë krijimin e fushatave bazuar në të dhënat e mbledhura nga aplikacioni Kush do ta besojë? Sa më shumë të dhëna që u ofroni reklamuesve të synojnë, aq më shumë para ata do të paguajnë për fushatat reklamuese.

Vendimi i Facebook për të krijuar një version të kufizuar (sipas tyre) të Instagram synohet zgjeroni bazën e përdoruesve kujt t’i drejtohen reklamave. Unë jam shumë mirënjohës që mendjet menduese të Instagram dhe Facebook (të cilat në fund të fundit janë të njëjta) kanë fëmijë nën moshën 13 vjeç, siç e përmenda më lart.

Deri diku mund ta kuptoj se është e vështirë të verifikosh moshën e vërtetë të përdoruesve. Platforma e Mark Zuckerberg mund mbështeten në mjetet e ndryshme të kontrollit prindëror që iOS dhe Android i vënë në dispozicion të përdoruesve.

Por sigurisht, që nuk i intereson dhe ata demonstrojnë edhe një herë atë që tha Francisco de Quevedo: Z. para është një zotëri i fuqishëm. Le të shpresojmë se Bashkimi Evropian do të marrë masa për këtë çështje kur ky version të lançohet në Evropë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.