Instagram paraqet një funksion të ri për të drejtuar me një mik në ekranin e ndarë

Mediat sociale po ndryshojnë vazhdimisht, duke u përpjekur të krijojnë funksione dhe mjete të reja që lejojnë përdoruesit të qëndrojnë më gjatë në to. Funksionet janë të ngjashme me njëri-tjetrin, por secili rrjet social ka një thelb që nuk mund të humbet kurrë. Një nga funksionet e prezantuar nga Instagram muaj më parë ishte mundësia e drejtimit.

Pak minuta më parë, Instagram njoftoi zyrtarisht një funksion të ri me të cilin përdoruesit munden të kryejë shfaqje të drejtpërdrejta me një mik në të njëjtën kohë dhe në ekranin e ndarë, domethënë, në vend që të shikojmë një live të një personi, ne do të shohim të njëjtën gjë me të dy njerëz të ndryshëm, një në secilin vendndodhje në ekran.

Rrjeti social Instagram fuqizon video live

Mark Zuckerberg po punon shumë për të bërë që Instagram, rrjeti social fotografik, të evoluojë me sukses me lajmet që pëlqejnë përdoruesit, por që në të njëjtën kohë lejoni që rrjeti social të zgjerohet në zona të tjera. Në këtë rast, po flasim Direkt në Instagram. Mjeti u prezantua disa muaj më parë dhe konsistonte në transmetimin e një videoje të drejtpërdrejtë në stilin Periskop ku përdoruesi mund të bashkëveprojë me krijuesin e videos përmes veprimeve të ndryshme.

Përmes një shënimi në blogun tuaj, Instagram ka njoftuar mundësinë e kryerjes së drejtpërdrejtë me një përdorues tjetër njëkohësisht. Një përdorues do të ftojë një përdorues që po shikon drejtpërdrejt të tij të bashkohet me të. Nëse pranoni, ekrani do të ndahet në dy dhe të dy mund të flasin dhe të mbajnë drejtpërdrejt jetën, duke lejuar gjithashtu ndërveprimin midis ndjekësve të të dy përdoruesve.

A partir de hoy, presentamos una forma divertida hacer directos con un amigo. Ahora, puedes pasar el rato y hacer un directo, estés haciendo la tarea o poniéndote al día

El video en vivo te ayuda a compartir de una manera auténtica, pero a veces puede ser intimidante cuando estás solo. Es fácil agregar un invitado mientras está transmitiendo.

Opsioni është në dispozicion në të dy Android dhe iOS por si gjithmonë, ai do të arrijë te të gjithë përdoruesit gradualisht. Përdoruesit e parë tashmë po testojnë mjetin dhe zbulojnë defektet e para, por si një funksion i ri që është Instagram duhet ta lustrojë atë në azhurnimet pasuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.