Instagram tashmë lejon ngarkimin e fotove në ProRaw të ri të iPhone 12 Pro

IPhone 12 dhe iPhone 12 Pro i ri kanë bërë një hap në fotografinë mobile. Në fakt, modelet Pro janë të afta të bëjnë fotografi në një format të ri që përfiton nga inteligjenca llogaritëse e pajisjeve, ProRAW është thirrur nga djemtë nga Cupertino. Një mënyrë e re për të bërë foto pa asnjë kompresim dhe pa humbje të informacionit. Tani Instagram, rrjeti i famshëm social për fotografi dhe gjithçka tjetër, ata thjesht azhurnoni për të mbështetur ProRAW të ri të iPhone 12 Pro të ri. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet e kësaj veçorie të re.

Po, them që Instagram është rrjeti social i gjithçka tjetër sepse me kalimin e kohës ai ka ndryshuar thelbësisht derisa të jetë një rrjet social që përdoret për gjithçka përveç asaj që ishte në fillim: fotografia. Dhe është që në fund njerëzit e përdorin atë më shumë për të Histori sesa për fotografinë. Pa shkuar rreth shkurret, Instagram tani na lejon të përfitojmë nga ProRAW i ri i Apple, po, vetëm për të ngarkuar fotot. Këto nuk mund të redaktohet në aplikacion, duke qenë RAW, dhe Instagram do të aplikojë një kompresim duke filluar nga origjinali që ka një madhësi prej rreth 25 MB. A është interesante atëherë që Instagram na lejon të përdorim ProRAW-të tona? Isshtë, edhe nëse aplikojmë compression, ne fillojmë nga fotografitë me një sasi të madhe informacioni dhe në fund compression do të ndikojë më pak në detajet e fotografisë.

Një lajm i shkëlqyeshëm me nuanca që tregon interesin e markave për fotografinë e Apple. Një format, PRORAW, të cilën disa fotografë profesionistë e kanë quajtur format ideal për të gjitha ato raste në të cilat na luan algoritmi i kompresimit Apple: skena të brendshme me kontraste drite, zona me ndriçim të ulët dhe imazhe me diapazone dinamike shumë të gjera. Dhe ju, a keni të aktivizuar ProRAW të ri në iPhone 12 tuaj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.