Si të instaloni certifikatën dixhitale në iPhone

Certifikata dixhitale është një sistem që na lejon të identifikohemi përpara administratave publike dhe shumë elementë të tjerë siç janë universitetet. Pak nga pak, përdorimi dhe sasia më e përgjegjshme e certifikatave dixhitale do të thotë që më shumë shërbime dhe funksionalitete ofrohen përmes internetit, gjë që na shmang transferimet e padëshirueshme në organet publike në detyrë.

Sidoqoftë, si iOS ashtu edhe macOS janë sisteme hezituese ndaj këtij lloji të integrimeve dhe sistemeve të vërtetimit. Ne do t'ju tregojmë se si mund ta instaloni certifikatën tuaj dixhitale në iOS në një mënyrë çuditërisht të lehtë për të identifikuar veten në administratat publike online.

Së pari, duhet të theksohet se është e rëndësishme që më parë të kemi kërkuar dhe shkarkuar certifikatën tonë dixhitale, që nga ajo kohë Ne nuk do të jemi në gjendje ta kërkojmë dhe instalojmë direkt nga Safari për iOS ose macOS sepse shfletuesit nuk mbështesin sistemin e vërtetimit. Sidoqoftë, pasi të kemi përdorur tashmë Mozilla Firefox ose Internet Explorer për këtë, ne thjesht duhet të eksportojmë certifikatën me hapësirën kryesore, ne mund të ndjekim udhëzimet e FNMT në KJO LIDHJEPasi të kemi skedarin e certifikatës sonë, ne mund të vazhdojmë me instalimin në pajisjen tonë iOS.

Për këtë ne do të marrim skedarin nga PC-ja jonë dhe ne ne do ta ruajmë atë në çdo dosje që na intereson në iCloud Drive (ose ndonjë aplikacion i pajtueshëm me "Files" të iOS). Tani do të shkojmë te aplikacioni "Regjistrimet" të iPhone dhe ne do të ndjekim rrugën deri sa të lokalizojmë certifikatën. Klikoni mbi të dhe sistemi i instalimit të certifikatës do të hapet, thjesht duhet të klikojmë «instalo " në këndin e sipërm të djathtë dhe vendosni fjalëkalimin. Pasi të shtohet në profilet tona, ne mund ta identifikojmë veten me certifikatën tonë në çdo faqe në internet ose administratë publike lehtë dhe shpejt. Për ta bërë këtë, gjatë hyrjes, do të na tregojë certifikatën e zgjedhur dhe do të klikojë mbi pranimin si në imazhin e kokës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Agustin dijo

  Sapo rinovova DNIe time në 3.0 Do të doja të dija ta përdorja me iPhone tim, nuk e di cilin aplikacion të përdor. Do të doja nëse e dini si do të më informonit.
  Një përshëndetje dhe falënderim paraprakisht

 2.   Nuria dijo

  A mund të nënshkruhet një pdf me një certifikatë dixhitale nga iPad? Kam provuar gjithë ditën dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta bërë këtë, as nuk kam gjetur një përgjigje të mirë. Të gjitha të mirat.

 3.   Serzh dijo

  Dhe çfarë është fjalëkalimi, ku ta gjej?