Integrimi i WhatsApp në Facebook më afër

Facebook dhe WhatsApp

Një vit më parë, vetë Facebook njoftoi për herë të parë planet e tij të ardhshme për të integruar dhe unifikuar të gjitha platformat e tij sociale dhe të mesazheve në mënyrë që të ndajnë përmbajtjen midis aplikacioneve. Shumë menduan se kjo mund të zgjaste shumë për shkak të natyrës së shënuar dhe të ndryshme të secilës prej këtyre aplikacioneve, por asgjë nuk mund të ishte më larg së vërtetës. Duket se pasi njoftuan funksionin e Dhomave të Messenger në të gjitha platformat e saj (Facebook, Facebook Messenger, Instagram dhe WhatsApp), shenjat e para të integrimit në WhatsApp tani kanë filluar të shihen.

Facebook dhe WhatsApp

Javën e kaluar, kompania e Marc Zuckerberg prezantoi funksionin e saj të thirrjeve video në grup për Messenger Messenger, diçka që mund ta krahasonim me thirrjet video FaceTime ose ndoshta diçka më të ngjashme me Zoom-in e njohur. Në këtë rast, një ekip i WABetaInfo ka gjetur shenjat e para të Messenger Rooms në versionin më të fundit beta të WhatsApp për Android dhe kjo mund të jetë thelbësore për zgjerimin e tij në versionin tjetër zyrtar.

Ky funksion lidhet me Dhomat Messenger dhe kur hapet për të bërë një thirrje video në grup, WhatsApp do t'i kërkojë përdoruesit të hapë Facebook Messenger për të vazhduar me thirrjen video. Sapo ekipi i zhvillimit të WhatsApp të përfundojë testimin e funksionit të gjetur në modaliteti i brendshëm beta Kjo do të zbatohet në versionet për testuesit beta dhe më pas për të gjithë përdoruesit gradualisht, si për Android ashtu edhe për iOS.

Që nga problemi global i shëndetit me Covid-19, miliona njerëz kanë filluar bëj thirrje video dhe këto po rriten në mënyrë eksponenciale kështu që të gjithë duan të kenë në dispozicion mjetin e tyre për të, gjithashtu Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.