Intel do të furnizojë 50% të çipave LTE të iPhone 7

Modem iPhone-Intel

Çdo javë kemi rrjedhje të reja në lidhje me iPhone 7 të ardhshëm, në lidhje me dizajnin e tij të mundshëm, në lidhje me karakteristikat e tij të brendshme në të ardhmen, por gjithashtu po shohim koncepte të ndryshme se si mund të jetë versioni i dhjetë i iOS, versioni do të dalë zyrtarisht në vetëm nën një muaj në konferencën e zhvilluesve të Apple.

Tani prodhuesi i çipave LTE të modeleve aktuale iPhone është Qualcomm, por siç ju informuam disa javë më parë, firma kishte humbur kontratën me Apple për gjeneratën e ardhshme të iPhone dhe iPad me këtë çip të komunikimit celular.

Siç është raportuar nga DigiTimes, Intel do të jetë furnizuesi i 50% të patateve të tjera LTE, prodhuar nga TSMC dhe KYEC, për iPhone 7 dhe iPad të ardhshëm me lidhje celulare, i cili do të dalë në treg shtatorin e ardhshëm.

Siç mund ta lexojmë në DigiTimes

Intel do të prodhojë çipat e rinj të komunikimit për iPhone të ri dhe do të punësojë prodhuesit Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) dhe King Yuan Electronics (KYEC) për prodhimin e tyre, sipas të njëjtave burime që kanë konfirmuar këtë lajm.

Thashethemet e para në lidhje me ndryshimin e prodhuesit të çipave LTE të iPhone filluan të shfaqeshin në mes të vitit të kaluar, në të cilin u përfol se Qualcomm kishte pothuajse të gjitha fletët e votimit për të humbur ekskluzivitetin në prodhimin e patate të skuqura LTE për Apple, lajmet që më në fund janë konfirmuar, sipas këtyre thashethemeve të fundit, ajo që ne nuk e dinim ishte kush mund të ishte prodhuesi përfundimtar i patate të skuqura të reja, megjithëse dyshohej se mund të ishte Intel.

Pak më shumë se një muaj më parë, ju kemi informuar për punësimin e më shumë se 1.000 punonjësve nga Intel për të punuar ekskluzivisht në prodhimin e Çipi LTE 7360, një çip që do të jetë shumë më i shpejtë duke lejuar shkarkimin e informacionit me një shpejtësi deri në 450 Mbps, ngarkime deri në 100 Mbps përveç që ofrojnë mbështetje për kategoritë 10 dhe 29 të bandave aktuale LTE.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.