Intel do të prodhojë një pjesë të konsiderueshme të LTE Modem të patate të skuqura iPhone 7

Koncepti-A10

Bërja e komponentëve për iPhone është një biznes shumë fitimprurës, diçka që kompani si TSMC ose Samsung e dinë mirë. Kjo është arsyeja pse më shumë se disa kompani po përpiqen të futen në zinxhirin e furnizimit të Apple. Një nga këto kompani është Intel, për të cilin analisti i CLSA Securities Rrini Pajuri ka konfirmuar thashethemet e shumta që pretendojnë se kompania përpunuese do të siguronte LTE Modem për iPhone 7.

Pajjuri thotë se Intel ka siguruar një "Pjesë e rëndësishme" e patate të skuqura LTE, e cila është rreth 30-40% e prodhimit të këtij komponenti. Pjesa tjetër e porosive do të shkojë te Qualcomm, një nga prodhuesit më të rëndësishëm të procesorëve në treg, veçanërisht për pajisjet mobile. Për t'u kujdesur për kërkesën e re, Intel ka punësuar të paktën 1.000 punonjës për të ndërtuar Intel 7360 LTE Modem për iPhone 7.

Intel 7360 do të ofrojë shpejtësi 50/100% më të shpejta

El Modemi LTE 7350 që modeli i ardhshëm i iPhone mund të përdorë, në teori, mund të shkarkohet me një shpejtësi prej 450Mbps dhe të ngarkohet me një shpejtësi prej 100Mbps, e cila, siç themi gjithmonë me shaka, është e sigurt se do të jetë e mjaftueshme për të cicëruar dhe ngarkuar foto në Instagram. Ajo që do të them seriozisht është se unë kam testuar LTE në rreth 60/30 në iPhone 6 dhe tashmë kam pasur ndjesinë se më ka mbetur gjysma e tij. Nga ana tjetër, Intel Modem gjithashtu do të mbështeste Kategoria LTE 10 dhe 29 grupe LTE. Kujtojmë që Modemi i përdorur nga iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus mbështet shpejtësi prej 300 Mbps të shkarkimit dhe 50 Mbps të ngarkimit.

Edhe pse askush nuk është i hidhur për një ëmbëlsirë dhe gjithçka që ata shtojnë pa dëmtuar pikat e tjera është pozitive, kjo shpejtësi e re nuk do të jetë në gjendje të përdoret në pjesën më të madhe të botës. Dhe, edhe nëse mund, të paktën në vendin nga i cili shkruaj, planet e të dhënave nuk do të na lejonin të shijonim atë shpejtësi, pasi që nëse emocionohemi duke bërë diçka dhe harrojmë normën tonë, ka shumë të ngjarë që ne të mbarojmë të të dhënave në Pak kohë. Por hej, siç sapo thashë, të gjitha ato që shtohen, të mirëpritura.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.