Intel beson se USB-C i ri përmirëson dhe eleminon folenë

USB-C-MacBook-0-768x406

Duke gjykuar nga komentet e njerëzve në lidhje me Motorola Moto Z dhe mundësia që iPhone 7 gjithashtu i mungon kjo lidhje, duket se njerëzit duan t'i rezistojnë përparimit të teknologjisë për aq kohë sa të jetë e mundur. Nuk po flasim për një konektor tjetër përveç Jack 3,5 mm, i cili gradualisht do të fillojë të zëvendësohet nga USB-C, një lidhje dixhitale që transmeton cilësi të mirë audio dhe që do të na lejojë të kursejmë hapësirë ​​dhe komponentë. Sipas Intel, USB-C është padyshim standardi i ri audio që do të bëhet i njohur herët a vonë.

Forumi Intel Developer ka qenë vendi i preferuar për zhvilluesit e ardhshëm Intel për të bërë të qartë pozicionin e tyre në USB-C. Jo vetëm që është më i shkathët dhe zë më pak hapësirë, por USB-C gjithashtu ofron një cilësi audio pafundësisht më të lartë se Jack 3,5 mm, për të filluar, sepse nuk ka humbje të cilësisë së audios gjatë rrugës, është dixhitalja mosha, përveç audios, ku shumica e përdoruesve përfundojnë të zgjedhin lidhjet analoge pa ndonjë arsye të dukshme. Për sa i përket pajisjeve, USB-C është i disponueshëm në Galaxy Note 7, OnePlus 3, Huawei Nexus 6P, Chromebook Pixel dhe së fundmi në MacBook. I fundit që u bashkua ishte Motorola Moto Z.

Almostshtë pothuajse një realitet që USB-C do të bëhet standardi audio herët a vonë. Sidoqoftë, në rastin e iPhone nuk do të jetë kështu, Apple do të vazhdojë të zgjedhë lidhësin Rrufeja për audio, kështu që Së shpejti do të shohim adaptorë si jack 3,5 dhe USB-C në LightningEdhe një herë, ne duhet të japim dorëheqjen në këtë pozicion të aksesorëve ekskluzivë për mollën. Por gjëja me të vërtetë e rëndësishme është që ne të përfundojmë duke bërë këtë hap përfundimtar drejt audios dixhitale ose përmes Bluetooth, dhe të lëmë pas teknologjinë analoge që nuk na bën mirë veshëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.