iOS 10 tashmë është në 66,7% të pajisjeve të mbështetura

adoptimi-iOS-10

iOS 10 është në rrugën e duhur për të tejkaluar shifrat që iOS 9 dhe versionet e mëparshme morën në kohën e tij në drejtim të shifrave të miratimit afatgjatë, që nga java e parë dhe e dytë e disponueshmërisë iOS 10 nuk e kishte tejkaluar adoptimin e iOS 9 në të njëjtën periudhë kohore, megjithëse ishte gjithmonë shumë afër. Por kur ka kaluar pothuajse një muaj nga lansimi i tij, iOS 10 konfirmohet si versioni i iOS që ka arritur një përqindje 66% më të shpejtë, duke tejkaluar adoptimin e iOS 9 në të njëjtën kohë.

Siç mund ta shohim në grafik, iOS 10 është versioni i iOS që më shpejt është miratuar nga përdoruesit me pajisje të përputhshme një muaj pas lëshimit të tij, edhe pse gjatë dy javëve të para ajo mbeti prapa në shifrat e adoptimit për iOS 6, iOS 7 dhe iOS 9. Me këtë rast Mixpanel dhe Fiksu kanë qenë kompanitë analitike që kanë ofruar normën e birësimit, ndërsa Apple në portalin e saj të zhvilluesve ofrojnë informacion në lidhje me të.

Ditë para fillimit të iOS 10, iOS 9 u instalua në 88% të pajisjeve të instaluara. Një muaj më pas iOS 10 është bërë sistemi operativ më i përdorur për pajisjet mobile, duke tejkaluar iOS 9, diçka që Apple na është mësuar sa herë që lëshon një version të ri të një sistemi operativ për pajisjet e saj, edhe pse kësaj here disa nga më veteranët si iPhone 4s, iPad 2 dhe 3 dhe iPad mini së bashku me iPod touch kanë rënë përgjatë rrugës pa pasur mundësinë për të azhurnuar këtë version të fundit të iOS.

Analistët nuk e kuptojnë mirë pse për dy javët e para që nga lëshimi i iOS 10 ishte nën iOS 9 në shkallën e birësimit, e cila mund të fillojë që ky version i dhjetë i iOS do të ishte një nga më të mirët në shpejtësi kur bëhet fjalë për t'u miratuar nga përdoruesit. Por siç e kemi parë, tabelat janë kthyer dhe iOS 10 po rritet me shpejtësi në shkallën e adoptimit, duke tejkaluar të gjitha versionet e mëparshme të iOS që kompania ka lëshuar deri më tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.