iOS 11.2 Beta 3 shton ndryshime dhe sqaron dyshimet në lidhje me WiFi dhe Bluetooth

Apple sapo ka botuar Beta e tretë të iOS 11, një version i ri i këtij azhurnimi tjetër që aktualisht është në dispozicion vetëm për zhvilluesit, dhe në të cilin kemi parë tashmë disa ndryshime të bëra në Betas-in e mëparshëm. Por kjo e fundit Beta 3 shton disa përmirësime që kanë të bëjnë me qendrën e kontrollit në rastin e iPhone X dhe me funksionimin "e veçantë" të butonave WiFi dhe Bluetooth.

IPhone X ndryshon disa gjeste deri më tani të destinuara për funksione të tilla si Qendra e Kontrollit, e cila çorienton disa përdorues kur fillojnë të përdorin smartphone-in e ri, i cili duke shpërndarë butonin e shtëpisë e bazon funksionimin e tij në gjeste me prekje në ekran. Kështu që Apple duket se po i kushton iOS 11.2 për t'u shpjeguar përdoruesve të saj disa nga ndryshimet e bëra, dhe ne ju tregojmë rreth tyre më poshtë.

Nga njëra anë, kemi gjestin për të shfaqur qendrën e kontrollit në iPhone X. Deri më tani, sfida këmbëngulte në rrëshqitjen nga fundi i ekranit lart, si në ekranin e kyçjes, ashtu edhe në desktopin kryesor ose brenda ndonjë aplikacioni. . Ky gjest tani përdoret nga iPhone X për të mbyllur aplikacione ose për të hapur shumë detyra, kështu që në këtë pajisje qendra e kontrollit shfaqet duke rrëshqitur poshtë nga "briri" në të djathtë, ku gjejmë baterinë, mbulimin dhe ikonën WiFi. Pikërisht atje është vendi ku Apple ka vendosur një tregues të vogël për të na kujtuar këtë gjest. Treguesi është i dukshëm vetëm në ekranin e kyçjes.

Ndryshimi i dytë është me të vërtetë një sqarim. Disa javë më parë ju shpjeguam se si funksiononin butonat WiFi dhe Bluetooth në iOS 11, pas ankesave të shumë përdoruesve të cilët thanë se nuk funksiononin mirë, kur në të vërtetë Apple ka ndryshuar sjelljen e saj. Nëse dëshironi të dini të gjitha detajet e këtij ndryshimi, i keni ato në Ky artikull, porpple ka përmbledhur ndryshimet në dy dritare që do të shfaqen kur çaktivizoni Bluetooh dhe WiFi pas azhurnimit në iOS 11.2.

Ndryshime të tjera që përfshihen në iOS 11.2 janë Apple Pay Cash, sfonde të reja të animuara për iPhone X, rregullimi i defekteve në kod për shkronjën "Unë" dhe autokorrektimi dhe disa përmirësime të performancës. Nëse zbulojmë një përmirësim të dukshëm, ne do t'ju tregojmë rreth tij si zakonisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.