iOS 11.4 tani i disponueshëm: AirPlay 2 dhe mesazhet në lajmet kryesore të iCloud

Apple lëshoi ​​beta e parë për zhvilluesit iOS 11.4 në fillim të prillit, një beta që më vonë arriti te përdoruesit e programit publik beta. Që atëherë, Kompania me bazë në Cupertino ka lëshuar gjashtë beta të iOS 11.4, beta për zhvilluesit dhe përdoruesit e beta publik, falë të cilave koha e përpunimit zvogëlohet dhe lëshimi i versionit përfundimtar përshpejtohet.

Pothuajse dy muaj pas fillimit të beta-s së parë, serverat Apple na vënë në dispozicion versioni përfundimtar i iOS 11.4, një version që tani është i disponueshëm për t'u shkarkuar direkt nga iPhone ose iPad. Një nga risitë që tërheq më shumë vëmendje si për shkak të vonesës së saj ashtu edhe të funksionalitetit që na ofron është AirPlay 2, Teknologjia që më në fund na lejon të dërgojmë përmbajtjen e pajisjes sonë në mënyrë të pavarur te pajisjet e përputhshme.

AirPlay 2

AirPlay u prezantua zyrtarisht nga HomePod, por që nga ajo kohë, kompania kishte qenë testimi i funksionimit të tij në iOS 11.3, funksionaliteti që duhej të hiqej përpara se të niste versionin përfundimtar të këtij versioni të iOS, një version që është në dispozicion që nga fundi i Marsit.

Mesazhe në iCloud

Një tjetër risi e ofruar nga iOS 11.4 mund të gjendet në integrimi i mesazheve përmes iCloudNë këtë mënyrë, ne jo vetëm që mund të përgjigjemi nga çdo pajisje e lidhur me të njëjtën llogari, por gjithashtu mund të konsultohemi me të gjitha mesazhet, qoftë nga iPhone, iPad ose Mac.

Te konfirmohet

iOS 11.4 na lejon gjithashtu, një funksion të ri për HomePod: qasja në kalendarin tonë, një opsion që në mënyrë të pakuptueshme nuk ishte ende i disponueshëm në folës i zgjuar nga Apple.

Për të azhurnuar në versionin më të fundit të iOS 11, thjesht duhet të shkojmë te Settings> General> Software update. Moreshtë më se e mundshme që gjatë orëve të para, shkarkimi i këtij azhurnimi të jetë më i ngadaltë nga sa prisni, prandaj rekomandohet, për aq kohë sa mund të prisni të shijoni lajmet, prisni disa orë që të mund të kryeni azhurnimin sa më shumë që të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.