Jo, iPhone-ët e vjetër nuk janë më të ngadaltë në iOS 11

Ndodh çdo vit pas lëshimit të versionit të ri të iOS: përdoruesit që azhurnojnë ankesat për ndërprerjet, ngadalësinë dhe sa zgjat jeta e baterisë. Ankesat rreth asaj se si Apple po lë pajisjet e vjetra prapa duke "detyruar" përdoruesit të rinovojnë iPhone-et e tyre po shumëfishohen në të gjithë uebinndërsa të tjerët pohojnë se iPhone-at e tyre funksionojnë mirë pa ndonjë problem.

Kush e ka arsyen? A është e vërtetë që Apple i bën iPhone-et e saj të vjetër të performojnë më keq me azhurnimet në mënyrë që njerëzit të detyrohen të ndërrojnë iPhone? A ka plakje të planifikuar? Një studim i botuar nga Futuremark i mohon të gjitha këto duke siguruar që azhurnimet të mbajnë iPhone duke punuar si duhet dhe na e vërtetojnë atë me testet e kryera për muaj.

Futuremark ka një aplikacion që App Store që kryen teste të performancës në iPhone tonë, të quajtur 3DMark. Testet bëhen në nivelin GPU (grafikë) dhe CPU (procesor), dhe prej muajsh ata mbledhin informacion nga përdoruesit që kanë kryer teste në modele të ndryshme të iPhone, nga 5s në 7. I gjithë informacioni është pasqyruar në grafikët ku mund të shohim muaj për muaj rezultatin mesatar të marrë nga testet e kryera: në gri rezultatet e iOS 9, në blu ato të iOS 10 dhe në portokalli ato të iOS 11. Siç mund ta shihni në rastin e iPhone 5s, modeli më i vjetër që ka marrë iOS 11, ndryshimi është minimal, ne madje mund të thotë se cila është grafike superiore me iOS 11 sesa ishte me iOS 9.

Në rastin e iPhone 66, përmirësimi grafik është i dukshëm me iOS 11 krahasuar me iOS 9 dhe iOS 10 dhe është e vërtetë që me iOS 11 testet e CPU-së janë më të këqija se me iOS 9, por vështirë se janë të pandryshuara krahasuar me versionet më të fundit të iOS 10

Në iPhone 6s ndryshimet janë të vogla, dhe megjithëse iOS 10 ishte një përmirësim fillestar si në GPU ashtu edhe në CPU, më vonë ai u ul disi dhe me ardhjen e iOS 11 niveli ka mbetur i pandryshuar.

Më në fund, iPhone 7 ka përmirësuar performancën grafike krahasuar me versionet e fundit të iOS 10, dhe CPU mbetet praktikisht e pandryshuar në krahasim me ato versione të njëjta. Me sa duket ne po përballemi me të dhëna objektive dhe të matshmePastaj ka përshtypjet e secilit që me siguri nuk ndryshojnë kur shohin këto grafikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Peter dijo

  Performanca nuk ka rënë në mënyrë drastike, por ka pasur një ulje. Shtë e vërtetë që iOS 11 kryen operacione të caktuara që përdoren më shumë në pajisje të reja, prandaj ne i ndiejmë këto ndryshime. Por mendoj se e gjithë kjo duhet ta vlerësojmë kur kemi edhe dy ose tre azhurnime të tjera. Në një iPhone 6 tani me 11.0.2 po shkon mirë, por ju shkoni në një iPhone 7 ose 8 dhe natyrisht, ju mendoni se gjithçka është mbeturina.

 2.   Harry dijo

  Kështu që iPhone 4 nuk ndikoi në performancën e iOS 7.

 3.   salam dijo

  Jo se do të tregoni mijëra ankesa që janë në forumin e Apple dhe i tregoni iPhone 6 tim se po shkon si gomar i ngadaltë, me mikro ngrirje dhe me tastierën që kërkon një vit për të dalë

 4.   Raúl Aviles dijo

  Unë jam shumë e dhëna sasiore ... por nëse nuk i kam keqkuptuar, testet e CPU dhe GPU i referohen performancës së iPhone ... A ka diçka që lidhet me baterinë?

  Falënderim

 5.   Mbret dijo

  Unë kam një iphone 6 që me ios 10 ishte më i ngadaltë, por tani me ios 11 dhe azhurnimet e mëvonshme të vogla është bërë një telefon shumë i pakëndshëm për t'u përdorur, vonesa të gjata për të hapur aplikacione, grepa konstante, tastierë e ngadaltë jo shumë e ngadaltë ...
  Prandaj mos më thuaj milongas.

 6.   Jb dijo

  Jam si ti ... Hehehe ios 9 në iphone dhe ipad

 7.   E diel dijo

  Siç thashë në një artikull që shkrova, standarde si ky ekzekutojnë teste për të vlerësuar fuqinë e terminalit në mjedise që nuk simulojnë përdorimin aktual të përdoruesit.

  Edhe pse këto standarde thonë se fuqia e terminalit mbetet e njëjtë, kjo nuk do të thotë asgjë, pasi që firmware mund të jetë më pak i optimizuar, duke përkeqësuar performancën për terminalet e vjetra.

  Ajo që më duket fatale është se nuk mund të kthehesh përsëri në iOS 10, edhe nëse dëshiron. Dhe gjëja më "interesante" është se nëse ankoheni për baterinë, duhet të ndryshoni ekranin ose ndonjë gjë tjetër që kërkon vëmendje të personalizuar në dyqanet e Apple, duhet të keni të instaluar versionin më të fundit të iOS.

  Seriozisht Apple?

 8.   Bovë dijo

  IPhone 6 im shkon kundër këtyre statistikave, unë e azhurnoj atë në iOS 11 dhe shkon shumë më ngadalë, kur shkarkoj të gjithë baterinë dhe e lidh që të karikohet duke përdorur një karikues origjinal duhen 20 deri në 25 min për tu ndezur. thjesht për ta ndezur, pa e përdorur, duke filluar ditën me 100% karikim deri në 12 të mesditës, unë tashmë kam 45% karikim. Diçka e ngjashme i ka ndodhur dikujt tjetër apo jam nga të paktët që nuk i përshtatet statistikës ????
  Përshëndetje nga Meksika

 9.   Pedro J dijo

  Nga ana ime, 6Gb iPhone 16 Plus vazhdon të funksionojë siç duhet pas azhurnimit në iOS 11, dhe ikja e baterisë është e qëndrueshme me kohën e përdorimit. Ka mundësi që preferova në iOS 10 siç janë dizenjimi, trashësia dhe shkronja, aplikacione të tilla si Moti tregojnë informacionin e bllokuar, kalimi kur zhbllokimi i telefonit perceptohet pak më i ngadaltë dhe dizajni i kalkulatorit të ri nuk më bind, por lajme të tjera Ata më duket se janë një përparim i tillë si modaliteti "Driving" dhe "Emergency SOS", si dhe ndryshimi në modelimin e Settings.

  Siç kanë treguar në një koment të mëparshëm, kur azhurnoni Apple Watch nuk ka kthim prapa, dhe nëse doni të lidhni një iPhone duhet të jetë në versionin më të fundit të iOS. Tashmë më ka ndodhur në kohën e tij kur unë kisha iOS 9 me Jailbreak të paqetë, unë duhej të azhurnoja në iOS 10 për të qenë në gjendje të sinkronizoja orën me celularin.

  Përshëndetje dhe falënderime për Actualidad iPhone për artikujt tuaj, unë kam ndjekur uebin që nga iPhone im i parë 3G kur mbërriti në Spanjë (dhe që nga rruga ishte "skuqur" në azhurnimin e fundit të iOS).

 10.   mario dijo

  Unë mendoj se nuk do të na mashtrosh me statistika, është e vërtetë që iPhone 6, që unë kam, nuk është i keq, por është më i ngadaltë me ios 11, vonesë në appstore, në tastierë, në aplikacione të ndryshme, madje në ato vendase

 11.   iPhoneman dijo

  Për ata që janë duke bërë keq, thjesht u thoni atyre:

  1) sa ditë më parë keni instaluar iOS 11? Mund të duhen disa ditë për të përfunduar indeksimin, konvertimin dhe më shumë gjëra që bën në sfond që e bëjnë telefonin në dukje të ngadaltë në fillim dhe duke harxhuar shumë jetëgjatësi të baterisë. Pas disa ditësh, ai përfundon duke bërë gjëra dhe gjithçka po shkon siç duhet.

  2) a keni provuar të instaloni ios11 nga e para? Unë kisha probleme kur instaloja versionet beta të iOS 10 dhe kur doli versioni përfundimtar, po shkoja keq. Unë e restaurova nga e para dhe gjithçka filloi të shkonte e zbukuruar. Me ios11 mund të ndodhë e njëjta gjë. Nga e para dhe madje edhe pa rivendosur rezervimin. Gjithçka e pastër.

  1.    Davis dijo

   Unë prita rreth një javë me OS 11 dhe u ktheva në IOS 10.3.3 sepse bateria nuk vuri re përmirësim dhe GJITHMON ndryshoj versionin e IOS (i numrit, që është, nga 9 në 10, nga 10 në 11, etj.) ...) Unë bëj një restaurim të pastër dhe më pëlqen një iPhone i ri dhe po shkonte si gomar.

 12.   Asier dijo

  Çfarë fyerje ndaj inteligjencës së pronarëve të iPhone 6 dhe 6S !!!
  Tani do të ndodhë që ajo që ndodh është se nënvetëdija jonë po na mashtron duke besuar se iPhone është më i ngadaltë sesa duket kështu që të blejmë një të ri.

  Sa kohë duhet që një aplikacion të jetë i disponueshëm (i ngarkuar dhe i gatshëm për të operuar) në një iPhone 6 me iOS 11 dhe sa kohë u desh me iOS10?

 13.   Mary dijo

  Në shtëpi kemi iPhone 6 dhe iPhone 6 plus, të dy telefonët nuk funksionojnë si para azhurnimit, dhe kjo është provë, Apple mund të paguajë miliona që të tjerët të thonë se nuk ka vjetërsim të planifikuar, por faktet nuk qëndrojnë .
  Na vjen keq, nuk jam dakord me ju, ka qindra mijëra ankesa dhe kjo nuk është rastësi.