iOS 12.4.1 tani në dispozicion duke mbyllur mundësinë e jailbreak

iOS 12.4.1

Disa ditë më parë, disa studiues të sigurisë zbuluan se jailbreak ishte një realitet në versionin e fundit të iOS, posaçërisht në versionin 12.4. Përkundër faktit që në kohët e fundit, shumë përdorues kishin hequr dorë nga kjo metodë, duket se komuniteti shpejt filloi punën.

Por, nuk është për t'u habitur, djemtë e Cupertino Ata e kanë rregulluar këtë gabim duke lëshuar një azhurnim të ri. Kur dukej se iOS 12.4 do të ishte versioni i fundit i iOS 12, Apple lëshoi ​​iOS 12.4.1 për të rregulluar këtë problem serioz të sigurisë, një problem që ai tashmë e kishte rregulluar në iOS 12.3.

Po, megjithëse tingëllon e çuditshme, Apple zbulohet në iOS 12.3 Megjithatë, për një arsye sigurie që lejoi pajisjen të prishet nga jail, për arsye që i shpëtojnë atyre që nuk punojnë në ekipin e zhvillimit të softuerit në Apple, iOS 12.4 rihap atë derë në mënyrë që miqtë e jailbreak të kthehen për të personalizuar pajisjet e tyre në maksimum , edhe pse pas zhdukjes së dyqanit zyrtar të aplikacioneve Cydia, është shumë më e vështirë të dihet se me cilat ndryshime mund të besojmë me të vërtetë dhe cilat jo.

Në detajet e azhurnimit, i cili tani është në dispozicion për të gjithë përdoruesit që kanë ndonjë version të iOS 12.x të instaluar në pajisjet e tyre, Apple deklaron se ata kanë qenë çështje fikse të sigurisë si dhe rregullimi i disa defekteve të vogla dhe përmirësimi i stabilitetit të pajisjes.

Nëse po planifikonit të burgosni ose nuk e keni bërë akoma, duhet të qëndroni larg këtij versioni. Për momentin, Apple vazhdon të nënshkruajë iOS 12.4 por ka shumë të ngjarë që ai të ndalet brenda disa ditësh, në mënyrë që të parandalojë miqtë e jailbreak të lëshojnë pajisjen e tyre për ta personalizuar plotësisht atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.