iOS 13.4.1 rregullon problemin me thirrjet FaceTime

Me ardhjen e iOS 13.4, diçka shumë e çuditshme filloi të ndodhte me thirrjet FaceTime që gjeneruan një polemikë të rëndësishme midis përdoruesve dhe midis faqeve të specializuara në përgjithësi. Ne ishim duke folur këtu disa ditë më parë që përdoruesit kishin probleme në bërjen e thirrjeve video dhe audio midis pajisjeve të reja dhe ata që po përdorin një version "të vjetër" të iOS po zbulonin se ishte krejtësisht e pamundur të kontaktonin personin tjetër. Tani Apple ka lëshuar iOS 13.4.1 pothuajse pa njoftim me një sasi shumë të vogël përmirësimesh, në fakt e vetmja duket se është rregullimi i FaceTime. 

Telefonatat me video të Facetime
Artikulli i lidhur:
Disa përdorues kanë probleme me FaceTime në iOS 13.4

Në thelb çështja ishte që pajisjet iOS 13.4 nuk mund të bënin thirrje FaceTime (si video ashtu edhe audio) me pajisje që ekzekutojnë iOS 9.3.6 ose më herët, si dhe çdo Mac që ekzekuton macOS 10.11.16. Ky problem nuk vonoi shumë për t'u dëgjuar, dhe është se sidomos ne jemi në takime ku FaceTime po merr një rëndësi të madhe, kjo situatë e mbylljes që po përjetojmë është katapultim i aplikacioneve të thirrjeve video si Zoom, Sidoqoftë, përdoruesit e Apple e dinë mirë që FaceTime është një alternativë më se elokuente për të gjitha ato aplikacione dhe për ta shtuar atë, ajo është plotësisht e integruar në pajisjet e tyre.

FaceTime ofron një qëndrueshmëri të madhe, një cilësi imazhi më shumë se të denjë dhe mundësinë e përdorimit të lëkurave dhe funksioneve të pjesës tjetër të aplikacioneve të Apple. Kjo është arsyeja pse ishte shumë e vështirë për ne të kuptonim se Apple e bëri atë vendosmëri të hiqte dorë nga FaceTime në pajisjet e vjetra dhe ne e "goditëm" atë aq fort me këtë çështje, veçanërisht pasi firma nuk u përmend në këtë drejtim. Kjo është arsyeja pse para se të japë shpjegime Apple ka bërë atë që bën më mirë, të lëshojë një azhurnim pas tjetrit dhe të zgjidhë problemet që krijohen, pra, për të azhurnuar dhe shijuar FaceTime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.