iOS 13.7 tani i disponueshëm me njoftimin e ri Express Exposure

Një javë më parë Apple lëshoi ​​beta-n e parë të iOS 13.7. Vetëm dje u lansua zyrtarisht dhe tani është në dispozicion për të gjithë përdoruesit zyrtarisht. Ky azhurnim erdhi si rezultat i pjesëmarrjes së ngadaltë të vendeve të ndryshme të botës për t'u përfshirë në krijimin e një aplikacioni për integrimin e Njoftimit API nga Ekspozimi i Google dhe Apple kundër COVID-19. Për shkak të kësaj, të dy gjigandët e teknologjisë u morën me biznesin dhe krijuan një sistem të quajtur Njoftimi nga Express Exposure, një version bazë për të ndjekur kontaktet pa pasur nevojë për një aplikacion në ato vende ku ata nuk kanë ende një aplikacion.

Përditësoni pajisjen tuaj në versionin e ri iOS 13.7 tani

iOS 13.7 ju lejon të aktivizoni sistemin e njoftimit të ekspozimit COVID-19 pa pasur nevojë të shkarkoni ndonjë aplikacion. Disponueshmëria e sistemit varet nëse autoriteti i shëndetit publik në rajonin tuaj e mbështet këtë shërbim. Ky version gjithashtu përfshin rregullime të tjera të defekteve në iPhone.

Ky azhurnim i ri përfshin vetëm një sistem të rëndësishëm të pagëzuar si Njoftimi për ekspozimin ekspres. Ky sistem u drejtohet atyre vendeve që nuk kanë zhvilluar ende një aplikacion me të cilin mund të integrojnë API-në e përmendur më lart. Me këtë sistem të ri, ne do t'i lejojmë përdoruesit të ndjekin kontaktet e tyre dhe të raportojnë pozitivet e tyre. pa pasur një aplikacion vet si në Spanjë kemi Radar COVID.

Në njoftimin e cilësimeve të API nga ekspozimi do të shohim këtë funksion të ri që mund ta aktivizojmë pasi të kontrollojmë që vendi ynë është i pajtueshëm me të. Nëse vendi ynë ka aplikacionin e vet, ne do të ridrejtohemi në App Store për ta shkarkuar atë. Përndryshe, mund të filloni ta përdorni menjëherë këtë sistem të ri.

iOS 13.7 gjithashtu përfshin një ridizajnim të seksionit kushtuar Njoftimit të Ekspozimit në Cilësimet e iPhone tonë. Sapo të futemi brenda, gjëja e parë që mund të bëjmë është të kontrollojmë ekspozimet nga aplikacioni që kemi instaluar. Tjetra, ne do të shohim nëse ne kemi ose jo aktivizuar regjistrin e ekspozimit dhe në cilin rajon ndodhemi. Pastaj mund të ndajmë një diagnozë pozitive COVID-19 që na ridrejton automatikisht në aplikacionin që kemi instaluar.

Më në fund, ne mund të përcaktojmë nëse duam të marrim një njoftim mujor me një përmbledhje të ekspozitave tona dhe nëse duam të marrim njoftime për disponueshmërinë e rajonit në të cilin ndodhemi për të ndryshuar sistemin e ekspozitës në varësi të vendit, shtetit ose rajonit që jemi në. Tani mund të azhurnoheni në iOS 13.7 nga Cilësimet e pajisjes tuaj.


Na ndiqni në Google News

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Elisha Soriano dijo

  Përshëndetje, unë kam azhurnuar sistemin në versionin 13.7. Unë kam azhurnuar cilësimet mbi ekspozimin ndaj kovidit në iphone tim, por pyetja ime është si vijon, a mund të heq dorë nga aplikacioni radar kovid kur është aktiv në rajonin tim dhe të përdor vetëm aplikacionin e mollës ? apo ju duhen te dyja?

  1.    Angel Gonzalez dijo

   Përshëndetje Eliseo, nga iPhone i Actualidad ju rekomandojmë të keni të instaluar radarin COVID. iOS 13.7 përmirëson sistemin e njoftimit të ekspozimit në ato vende ku ata nuk kanë aplikacionin e tyre duke përdorur sistemin e ri Express. Pra, ju rekomandojmë që të instaloni aplikacionin qeveritar RAdar COVID.

   Një përshëndetje.