iOS 14 rregullon një gabim të madh të tastierës

Përdoruesit e IOS e dinë që tastiera nuk është saktësisht një nga pikat e forta për sa i përket parashikimit, veçanërisht nëse kemi disa funksionalitete të aktivizuara. Sidoqoftë, performanca jo konsistente e treguar nga tastierë të tjerë të palëve të treta, siç është Gboard për iOS, kjo bën që shumica e përdoruesve të përfundojnë bast drejtpërdrejt në versionin vendas.

Sidoqoftë, testet tona të iOS 14 në fazat e hershme "beta" na japin detaje rreth disa ndryshimeve që kompania Cupertino ka bërë gjithashtu në tastierë. Një nga problemet më të bezdisshme parashikuese të tastierës në iPhone është rregulluar me ardhjen e iOS 14.

Kur keni aktivizuar funksionalitetin "kapitalizimi automatik" në cilësimet e tastierës, gjeni disa korrigjime të pakuptimta që kryen tastiera e iPhone tuaj pavarësisht se nuk keni ndonjë logjikë. Një shembull është fjala "dritë", që në shumicën dërrmuese të rasteve u korrigjua nga "Dritë" pa ndonjë arsye të dukshme. Ashtu si ky, tastiera e Apple për iPhone ka një problem shtesë, siç është mos vendosja e shkronjave të mëdha në emra të caktuar. Sidoqoftë, në Beta 3 të iOS 14 kemi vërejtur se problemi është përmirësuar ndjeshëm.

Megjithëse është e vërtetë që jemi në një fazë "beta" dhe se këto ndryshime nuk do të jenë domosdoshmërisht të disponueshme me mbërritjen e versionit përfundimtar. Sidoqoftë, ky problem i vazhdueshëm i kapitalizimit duket paksa i korrigjuar sot. Nga ana tjetër, ne gjetëm disa "GLV" tipike në fazat e testimit të iOS që shpresojmë të zhduken në të ardhmen. Sido që të jetë, Apple ka ende punë për të bërë me tastierën e saj dhe duket se e ardhmja duket mjaft mirë duke marrë parasysh performancën aktuale. Ne do të vazhdojmë t'ju tregojmë të gjitha lajmet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.