iOS 14 sjell me vete një përmirësim të hartave në Apple Maps

Lajmet po ndodhin dhe iOS 14 po zbulohet pak nga pak. Në prezantim ata donin t'i kushtonin një hapësirë Hartat e Apple Ata kanë theksuar se sa e mahnitshme mund të jetë mënyra se si mund të jenë hartat në pajisjet iOS. Sidoqoftë, ata kanë dashur përfshijnë lajme në harta. Më shumë informacione me vende interesante përfshihen në ndërfaqen e re Apple Maps dhe i kushtohet rëndësi transportit që zvogëlon gjurmën e karbonit: transport me biçikletë dhe makinë elektrike, përkushtimin e një hapësire të madhe të ndërfaqes për të përcaktuar rrugët bazuar në ngarkesën e makinës, për shembull.

Më shumë rëndësi për zvogëlimin e gjurmëve të karbonit në Apple Maps të iOS 14

Lajmet për iOS 14 po ndodhin shumë shpejt dhe informacioni që ofrohet është i kufizuar. Sidoqoftë, është njoftuar se hartat e reja me më shumë informacion do të mbërrijnë në New York, Los Angeles, San Francisco (Bahia), Shangai dhe Pekin. Këto harta të reja ju lejojnë të futni më shumë informacion në lidhje me restorantet, dyqanet dhe llojet e tjera të institucioneve. Duket gjithashtu se këto harta të përmirësuara po arrijnë në MB, Irlandë dhe Kanada.

Janë prezantuar edhe udhëzuesit e qytetit. Shtë një funksion që mund ta shohim tashmë në Google Maps. Kjo do t'i lejojë përdoruesit të shohin vende interesante përpara se të shkojnë në një vend.

Integrimi i rrugëve të biçikletave nxit angazhimin e Apple për mjedisin. Në Hartat Apple lejohet të fillojë itinerare me një biçikletë që na njofton nëse do të ketë shkallë, ngritjen e terrenit dhe informacione të tjera të rëndësishme shtesë për itinerarin. Lidhur me makina elektrike, integrohet me nivelin e ngarkesës dhe merr parasysh kohën për të vlerësuar nëse do të nevojitet një pikë karikimi në kilometrat e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.