iOS 15 është i instaluar në 82% të të gjithë iPhone-ve të pajtueshëm

Shkalla e adoptimit të iOS 15

Na ndajnë vetëm dy ditë nga njohja e të gjitha lajmeve në lidhje me sistemet e reja operative të Apple. Për shumë njerëz WWDC Është ngjarja e vitit, veçanërisht për të gjithë ata zhvillues që futen në të gjitha aktivitetet gjatë javës. Ka shumë thashetheme rreth iOS 16, iPadOS 16 dhe watchOS 9, ndër të tjera, duke përfshirë ardhjen e mundshme të një MacBook Air të ri me ngjyra të reja dhe një çip të mundshëm M2. Por përpara se të fokusohemi në sistemet e reja operative, Apple ka përditësuar të dhënat e instalimit për iOS 15 dhe iPadOS 15: 82% e iPhone-ve të pajtueshëm kanë iOS 15 të instaluar në pajisjen e tyre.

Pothuajse 9 nga 10 iPhone moderne kanë të instaluar iOS 15

Apple lëshon çdo vit një përditësim të madh për çdo sistem operativ. Në fakt, ajo përfiton nga konferenca e saj vjetore e zhvilluesve, WWDC, për të nxjerrë të gjitha detajet e mëdha rreth përditësimeve. Përditësimet e njëpasnjëshme të pjesës tjetër të vitit lëshohen duke përfshirë funksione që janë rezervuar dhe nuk janë të disponueshme në versionet e para. Siç e dini, Apple prezantoi iOS 15 dhe iPadOS 15 në WWDC21 vitin e kaluar dhe që atëherë ka pasur disa përditësime derisa të arrijmë iOS 15.5.

Artikulli i lidhur:
Ky koncept i iOS 16 prezanton një qendër të re kontrolli dhe pajisje ndërvepruese

Nëpërmjet Portali i zhvilluesve të Apple ne mund të dimë se sa është përqindja e përdoruesve që kanë përditësimet më të fundit kryesore në sistemet e tyre operative. Lajmi është se molla e madhe ka përditësuar të dhënat e adoptimit të sistemit operativ disa ditë para fillimit të WWDC22. Këto janë të dhënat që hedh përditësimi i ri:

  • El 89% e iPhone-ve modernë (4 vjet deri më tani) kanë të instaluar iOS 15, 10% iOS 14 dhe 1% një sistem operativ të mëparshëm.
  • El 82% e iPhone kanë të instaluar iOS 15, 14% iOS 14 dhe 4% një sistem operativ të mëparshëm.
  • El 79% e iPad-ëve modernë (4 vjet deri më tani) kanë të instaluar iPadOS 15, 18% iPadOS 14 dhe 3% një sistem operativ të mëparshëm.
  • El 72% e iPad-ëve keni të instaluar iPadOS 15, 18% iPadOS 14 dhe 10% një sistem operativ të mëparshëm.

Këto të dhëna nxirren përmes statistikat që Apple merr përmes aksesit në App Store. Ne mund t'i krahasojmë ato me të dhënat zyrtare të adoptimit të lëshuara në janar 2022. Në atë përditësim u zbulua se 72% e iPhone-ve modernë kishin iOS 15. Në gjashtë muaj ishte ka rritur normën e birësimit me 17%, që do të thotë se 8 nga 10 iPhone (pavarësisht lëshimit) kanë iOS 15.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.