iOS 15.4 tashmë e njeh fytyrën tuaj edhe kur mbani një maskë

Ndoshta është pak vonë, por iPhone ynë tani do të jetë në gjendje të njohë fytyrën tonë me Face ID edhe kur mbajmë maskë që nga përditësimi në iOS 15.4, Beta e parë e të cilit tani është e disponueshme.

Pas gati dy vitesh nga pandemia, dy vjet mbajtje maskash, Apple më në fund duket se e ka bërë Face ID të funksionojë edhe kur e mbajmë këtë aksesor të pakëndshëm, por të nevojshëm në fytyrën tonë. Beta e parë e iOS 15.4 tashmë ju lejon të konfiguroni Face ID ndërsa mbani maskën, dhe jo, nuk është e nevojshme që ne të kemi Apple Watch në kyçin tonë dhe të shkyçur. Face ID funksionon tashmë me maskën, pa printime të vogla, pa yje ose thonjëza.

Apple garanton se e ka arritur këtë funksionalitet të ri falë identifikimit të veçorive unike të fytyrës sonë rreth syve, në këtë mënyrë me një zonë më të vogël njohjeje mund të arrijë një numër të ngjashëm "pikash kyçe" dhe kështu të njohë fytyrën tonë pa ulur sigurinë. sistemi. Do të duhet të shohim se si funksionon kjo njohje, por nëse Apple ka guxuar të ndërmarrë këtë hap, kjo ndodh sepse tashmë është shumë e avancuar dhe është e sigurt që funksionimi i saj do të jetë po aq i mirë dhe i sigurt sa kur nuk mbajmë maskë. Për konfigurimin e këtij zhbllokimi nuk është e nevojshme të mbajmë maskën, dhe funksionon nëse mbajmë syze, në fakt funksionon më mirë nëse mbajmë syze sipas Apple, megjithëse nuk funksionon nëse mbajmë syze dielli.

Çfarë e përmirëson këtë sistem të ri në lidhje me zhbllokimin me ndihmën e Apple Watch? Epo, në thelb me Apple Watch ne mund ta zhbllokojmë pajisjen duke përdorur Face ID duke veshur një maskë, por nuk mund të bëjmë pagesa ose të zhbllokojmë aplikacionet. Megjithatë, ky përditësim do të na lejojë të përdorim normalisht Face ID edhe nëse mbajmë maskën.. A do të thotë kjo se mund t'i themi lamtumirë sensorit të gjurmëve të gishtave nën ekran? Të vëmë bast diçka?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.