iOS 15.4 zhbllokon përfitimet 120Hz të ProMotion për zhvilluesit

Vetëm disa ditë larg, Apple lëshoi ​​dje versionin përfundimtar të iOS 15.3 dhe versionin e parë beta të zhvilluesit të iOS 15.4. Ky përditësim i ri është i ngarkuar me veçori të reja. Ndër to është mundësia e zhbllokimit të iPhone 12 dhe 13 me Face ID edhe nëse mbajmë maskë. Një tjetër veçori e re është lëshimi i zhvilluesit të veçorisë së iPhone 13 Pro ProMotion. Ky funksion ju lejon të punoni me shpejtësi të rifreskimit të ekranit deri në 120 Hz, diçka që deri më tani ishte e disponueshme vetëm për ndërfaqen e sistemit dhe aplikacionet Apple.

Apple lëshon ProMotion dhe normat e tij të rifreskimit 120 Hz për zhvilluesit në iOS 15.4

Ardhja e iPhone 13 Pro solli shpejtësinë e shumëpritur të rifreskimit 120 Hz në ekranet e këtyre pajisjeve nën funksionin e ashtuquajtur ProMotion. iOS 15 lejoi integrimin e këtij funksionaliteti duke lidhur harduerin e iPhone 13 Pro me iOS. Por megjithatë, ProMotion nuk ishte i aksesueshëm për zhvilluesit deri më tani.

Ekrani i ri Super Retina XDR me ProMotion mund të rifreskohet në frekuenca të ndryshme nga 10 deri në 120 herë në sekondë, në varësi të asaj që po bëni. Ai e di automatikisht se kur duhet të japë performancën maksimale grafike dhe kur është koha për të kursyer energji. Ai madje e rregullon shpejtësinë e tij me atë të gishtit tuaj ndërsa lëvizni. Është si të prekësh të ardhmen.

iPhone 13 Pro Max

Artikulli i lidhur:
iOS 15.4 tashmë e njeh fytyrën tuaj edhe kur mbani një maskë

Sipas burimeve zyrtare të Apple, kjo ishte për shkak të një gabim në animacionin bazë. Core Animation është një nga strukturë ose mjedise pune që ofrojnë shpejtësi të lartë dhe animacione të lëngshme pa mbingarkuar CPU-në e pajisjeve. Me fjalë të tjera, risitë e ProMotion dhe normat e larta të rifreskimit të tij ranë në këtë kuadër. Ekzistenca e këtij gabimi i pengoi zhvilluesit të ishin në gjendje ta integronin këtë funksion në aplikacionet e tyre.

Sidoqoftë, duket se defekti është rregulluar në iOS 15.4 y zhvilluesit po shohin që aplikacionet e tyre të fillojnë të punojnë në 120 Hz. Ka dyshime për pjesën tjetër të sistemit operativ pasi në shumë vende në iOS shpejtësia e rifreskimit ishte e kufizuar në 80 Hz. Në ditët në vijim ata përdorues me një iPhone 13 Pro ose Pro Max dhe iOS 15.4 beta do të mund të përjetojnë një ndryshim thelbësor në rrjedhshmërinë e ndërfaqes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.