iOS 15.5 beta bllokon kujtimet e fotove të marra në vende "të ndjeshme".

Kujtimet

Apple sapo ka bërë një rregullim të ri që është zbuluar në iOS 15.5 beta dhe kjo mund të sjellë polemika. Rezulton se ne kemi bërë një foto në një faqe që Apple e konsideron "të ndjeshme ndaj shikuesve" dhe do ta bllokojë atë që të mos shfaqet në seksionin "kujtime" të aplikacionit vendas Photos.

Polemika do të jetë e para, sepse edhe një herë Apple vendos që ne, pa mundur të ndryshojmë kriteret, të zgjedhim nëse duam që aplikacioni të diskriminojë apo jo. Dhe e dyta, se është kompania ajo që zgjedh vendndodhjet, sipas kritereve të saj.

Këtë javë beta e tretë e iOS 15.5 është lëshuar për zhvilluesit. Ky përditësim i ri përfshin një risi që do të sjellë një radhë, pa dyshim. Manzana do të bllokojë fotot që janë marrë në "vende shumë të ndjeshme për përdoruesit" dhe nuk do t'i shfaqin ato në seksionin "kujtime" të aplikacionit të fotografive.

«Kujtimet» është një veçori e aplikacionit Photos në iOS dhe macOS që njeh njerëzit, vendet dhe ngjarjet në bibliotekën tuaj të fotografive për të krijuar automatikisht koleksione të kuruara me një shfaqje rrëshqitëse. Meqenëse kjo veçori bazohet tërësisht në mësimin e makinerive, Apple ka bërë disa ndryshime në algoritmin e aplikacionit për të shmangur krijimin e disa kujtimeve të vendndodhjes "të padëshiruara".

Është parë se në kodin iOS 15.5 beta 3, aplikacioni Photos tani ka një listë të vendndodhjeve të ndjeshme për përdoruesin, kështu që çdo foto e marrë në ato vendndodhje të gjeolokuara nuk do të shfaqet kurrë në seksionin "kujtime". Është interesante se të gjitha vendet e ndaluara në këtë version lidhen me theror të Luftës së Dytë Botërore.

Një listë me një temë të vetme: holokaustin nazist

Këtu është lista e vendeve që janë të bllokuara në funksionin Memories të aplikacionit Photos me iOS 15.5 beta 3:

 • Memorial Yad Vashem
 • Kampi i përqendrimit në Dachau
 • Muzeu i Holokaustit në SHBA
 • Kampi i përqendrimit Majdanek
 • Memorial i Holokaustit në Berlin
 • Fabrika e Shindlerit
 • Kampi i shfarosjes në Belzec
 • Shtëpia e Anne Frank
 • Kampi i shfarosjes Sobibor
 • Kampi i shfarosjes së Treblinkës
 • Kampi i shfarosjes Chelmno-Kulmhof
 • Kampi i përqendrimit Aushvic-Birkenau

Secilit vendndodhje i caktohet gjerësia, gjatësia dhe rrezja, kështu aplikacioni Photos do të injorojë imazhet e marra në këto vende duke krijuar kujtime të reja. Sigurisht, Apple mund ta përditësojë këtë listë me vende të reja me përditësimet e ardhshme të iOS.

Polemika është servirur. Së pari, sepse Apple nuk ju lejon të zgjidhni nëse përdoruesi dëshiron t'i shmangë ato vendndodhje apo jo. Kompania ju imponon. Dhe e dyta, pse vetëm ato vende, dhe jo të tjera që mund të klasifikohen po aq si “të ndjeshme”, siç është vendndodhja e Kullave Binjake në Nju Jork, pa shkuar më tej.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.