iOS 15 dhe iPadOS 15 do të mbërrijnë zyrtarisht më 20 shtator

iOS 15

Apple lançoi versionet pothuajse përfundimtare të sistemeve të saj të reja operative disa orë më parëMe Kjo është pika e kthesës që përfundon periudhën beta. Kanë kaluar katër muaj ku zhvilluesit kanë qenë në gjendje të korrigjojnë dhe optimizojnë të gjithë sistemin dhe përdoruesit kanë qenë në gjendje të regjistrojnë gabime përmes programit publik beta. Sidoqoftë, të gjitha pritjeve i vjen fundi dhe fundi i kësaj është 20 shtator. Kjo ditë Apple do të publikojë përfundimisht dhe zyrtarisht versionet përfundimtare të iOS 15 dhe iPadOS 15. Në fakt, versionet që janë instaluar si parazgjedhje do të jenë produktet e reja të shpallura dje.

Pritjes i vjen fundi: iOS 15 dhe iPadOS 15 të disponueshëm më 20 shtator

Apple ka njoftuar se iOS 15 dhe iPadOS 15 do të shohin dritën më 20 shtator. Versionet përfundimtare do të dalin atë ditë dhe ato pajisje të pajtueshme mund të përditësohen përmes iTunes ose përmes vetë pajisjes duke përdorur një rrjet Wi-Fi.

iOS 15 dhe iPadOS 15 mbërrijnë në 20 Shtator

Artikulli i lidhur:
Funksioni SharePlay nuk do të arrijë në versionin e parë përfundimtar të iOS 15

iOS 15 është sistemi i ri operativ për iPhone. Një version i ri që, larg të qenit tejkalues, përfshin lajme interesante që ne kemi qenë në gjendje të testojmë gjatë muajve të fundit. Disa prej tyre janë ridizajnimi dhe rikonceptimi i Safari, përfshirja e audios hapësinore në një mënyrë të përgjithshme në sistem, mënyrat e reja të mikrofonit, opsioni për të filluar FaceTime përmes lidhjeve, mënyrat e reja të përqendrimit dhe një etj. Pajisjet e pajtueshme janë:

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (gjenerata e parë)
 • iPhone SE (gjenerata e parë)
 • iPod touch (gjenerata e 7 -të)

Nga ana tjetër, iPadOS 15 ka përfshirë funksione të shkëlqyera. Disa prej tyre janë multitask përmes pikës së trefishtë në krye, ardhja e widget -ve në ekranin kryesor dhe shumë funksione të tjera të zakonshme me iOS 15 siç është SharePlay ose të gjitha funksionet e reja në FaceTime ose Messages. Pajisjet e pajtueshme janë:

 • IPad Pro 12,9 inç (gjenerata e tretë)
 • IPad Pro 11-inç (gjenerata e 3-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 4-të)
 • IPad Pro 11-inç (gjenerata e 2-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 3-të)
 • IPad Pro 11-inç (gjenerata e 1-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 2-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 1-të)
 • IPad Pro 10,5 inç
 • IPad Pro 9,7 inç
 • iPad (gjenerata e 8 -të)
 • iPad (gjenerata e 7 -të)
 • iPad (gjenerata e 6 -të)
 • iPad (gjenerata e 5 -të)
 • iPad mini (gjenerata e 5 -të)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (gjenerata e 4 -të)
 • iPad Air (gjenerata e 3 -të)
 • iPad Air 2

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.