iOS 15 do të ridizenjojë ekranet e iPhone dhe iPad

Më pak se dy muaj që ne të njihemi me iOS 15 të ri, dhe Bloomberg tashmë na ka dhënë disa detaje rreth dizajnit të tij- Ekrani kryesor i azhurnuar për iPad, ekrani i ri i kyçjes për iPhone.

Kur Apple lëshoi ​​iOS 14 me miniaplikacionet e saj të reja, Një nga zhgënjimet më të mëdha ishte të shihnim që widget-et zbritën në një zonë shumë të kufizuar në ekranin e madh të iPad-it tonë., pa mundur t'i vendosim sipas dëshirës në të gjithë ekranin e tabletës, siç bën në iPhone-in tonë. Sipas Bloomberg, kjo do të zgjidhet me ardhjen e iPadOS 15, i cili do të lejojë të gjithë lirinë kur vendosni widget në ekranin kryesor të iPad.

Bloomberg nuk ka dhënë më shumë detaje për këtë ekran të ri në shtëpi të iPad-it, dhe as për vetë widget-et. Lëshimi i iPad Pro i ri me një procesor M1 dhe ekran miniLED hap derën për përmirësime të mëdha sa i përket dizajnit dhe funksionalitetit të ndërfaqes iPadOS. Multitasking më i mirë, një sistem i menaxhimit të skedarëve më afër asaj që na ofron macOS, widget të animuar, një multi-dritare më e personalizueshme ... Shkurtimisht, pritet një diferencim më i madh i iPadOS në lidhje me iOS. Ata që shpresojnë për macOS në iPad do të duhet të qëndrojnë ulur, sepse Apple tashmë ka thënë se nuk është ideja e tyre për momentin.

IPhoen gjithashtu do të marrë azhurnime sa i përket dizajnit të ndërfaqes së tij, me një ekran të ri të kyçjes dhe ndryshime në sistemi i njoftimit, i cili do të sillet ndryshe në varësi të vendit ku jeni: puna, shtëpia, palestra, etj.. Ky sistem inteligjent do t'ju lejojë të mos dëgjoni njoftime gjatë punës, për shembull. Një sistem i ri inteligjent i përgjigjes automatike do të zbatohet gjithashtu.

Ne nuk dimë më shumë të dhëna sepse informacioni që Bloomberg ofron është mjaft i kufizuar, por ne jemi të sigurt për këtë së shpejti do të shohim më shumë detaje në lidhje me këto dhe lajme të tjera të iOS 15.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.