iOS 16 dhe iPadOS 16 do të integrojnë një sistem sigurie maksimale duke eliminuar funksionet

Modaliteti i bllokimit të iOS 16

La siguri është bërë një element që Apple dëshiron ta mbrojë mbi të gjitha. Shitja e produkteve me një sistem operativ shumë të sigurt është një shitës i madh. Sidomos duke marrë parasysh ndikimin e madh të rrjedhjeve masive me malware dhe spiunazh masiv si Pegasus. Edhe pse këto lloj veprimesh nuk mund të shmangen, Apple ka përgatitur një modalitet të ri maksimal të sigurisë, bllokim ose "modalitet izolimi", me të cilin përdoruesi do të jetë më i sigurt në këmbim të kufizimit të një sërë funksionesh të vetë sistemit operativ.

Apple sjell një modalitet të ri maksimal të sigurisë në iOS 16 dhe iPadOS 16

Modaliteti i ri maksimal i sigurisë ose Modaliteti i bllokimit do të jetë i disponueshëm në të gjitha sistemet e reja operative të Apple që do të dalin në vjeshtë. Midis tyre është iOS 16 dhe iPadOS 16. Është një modalitet në të cilin të gjithë përdoruesit mund të përdorin, por mbi të gjitha synon personalitete të shkëlqyera ose me punë të specializuara dhe më të prekshme ndaj spiunazhit masiv si politikanët, gazetarët, personalitetet në mbarë botën dhe një kohë të gjatë etj.

Artikulli i lidhur:
Shazam më në fund integrohet me njohjen e muzikës iOS 16

Megjithatë, kjo mënyrë do të kufizojë veçoritë kryesore të iOS dhe iPadOS për të rritur sigurinë. Do të thotë, ne do të aktivizojmë modalitetin Lockdown, do të jemi më të sigurt, por në këmbim do të lëmë pas funksionimin e disa funksioneve, ndër të cilat janë:

 • Kufizoni përpilimin JIT të Javascript në Safari dhe shfletues të tjerë, përveç nëse përjashtohen faqet e internetit specifike që lejojnë një teknologji të tillë.
 • Kërkesat ose ftesat nga çdo shërbim i Big Apple janë çaktivizuar.
 • Thirrjet hyrëse FaceTime bllokohen nëse përdoruesi nuk ka nisur një bisedë me atë person.
 • Veçoritë në Mesazhet si shikimi paraprak i lidhjes janë të bllokuara.
 • Lidhja e pajisjes me një kompjuter nëpërmjet kabllit është e bllokuar.
 • Profilet e konfigurimit nuk do të mund të instalohen në pajisje.

Ky modalitet do të shohë dritën në vjeshtë me lançimin e sistemeve të reja operative. Modaliteti i bllokimit të iOS 16


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.