iOS 16 do të sjellë më shumë veçori të privatësisë duke zgjeruar iCloud Private Relay

iCloud Private Relay në iOS 16

iOS 16 Është brenda mundësive të të gjitha rrjedhjeve dhe thashethemeve në javët e fundit. Gjithnjë e më pak ka derisa të mbërrijë WWDC22 dhe shohim të gjitha të rejat e sistemeve të reja operative të mollës së madhe. Me këtë rast, raportet e fundit sugjerojnë se Stafetë private iCloud (ose iCloud Private Relay në spanjisht) do të zgjerojë funksionet e tij në të gjithë iOS 16 duke sjellë privatësi të përmirësuar të përdoruesit në të gjithë sistemin operativ. Ka të ngjarë që funksioni të mos jetë më në modalitetin "beta" siç është tani në iOS 15 për t'i hapur rrugë versionit përfundimtar me lajme të rëndësishme në iOS 16.

Transmetimi Privat i ICloud shpjegoi

iCloud Private Relay do të zgjerojë veçoritë e tij në iOS 16

Funksionimi kryesor i iCloud Private Relay bazohet në lidhja jonë kërcen nga dy serverë të ndryshëm. Me këtë bounce, ajo që synohet është fshehja e të dhënave IP dhe DNS me të cilat jemi të lidhur me faqet e jashtme të internetit. Aktualisht, iOS 15 e ka këtë sistem në beta përmes abonimit iCloud+ të përfshirë në planet iCloud. Megjithatë, iCloud Private Relay funksionon vetëm me Safari.

Stafeta Private iCloud nuk do të shohë dritën në Rusi
Artikulli i lidhur:
Apple bllokon funksionin e iCloud Private Relay të iOS 15 në Rusi

Sipas një raporti të publikuar nga digiday, Apple mund të jetë duke menduar zgjeroni iCloud Private Relay në të gjitha lidhjet iOS 16. Kjo do të thotë, të gjitha lidhjet e internetit që dalin nga iDevice ynë do të kodohen përmes kërcej nga rele iCloud: aplikacione të palëve të treta, shërbime të palëve të treta, shfletues të ndryshëm nga Safari, etj. Kjo do të nënkuptonte një ndryshim vërtet të rëndësishëm pasi shumë prej kompanive gjurmuese fitojnë para përmes informacionit në lidhje me IP-të tona dhe lloje të tjera të përmbajtjes që mund të nxjerrin nga lidhjet.

Sidoqoftë, është një hap i rëndësishëm drejt përmirësimit të privatësisë së përdoruesit Në rrjetë. Për më tepër, një pjesë e vogël e veçorive të reja pritet të vijnë në të ashtuquajturën paketë iCloud Private Relay përtej lidhjeve. Le të kujtojmë se brenda kësaj pakete ekziston edhe opsioni për "Fshih postën" me të cilin Apple gjeneron emaile të rastësishme që ridrejtojnë në emailin tonë kryesor, ndër funksione të tjera. Këto do të bëjnë një hap përpara në iOS 16 duke evoluar sigurinë e përdoruesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.