iOS 16 do të sjellë ndryshime të mëdha në modalitetet e fokusit

Dy muaj pasi shohim prezantimin e iOS 16, zërat për lajmet që do të përfshijë kanë filluar të forcohen dhe duket se njoftimet do të pësojnë shumë ndryshime me një modalitet fokusi edhe më i konfigurueshëm.

Fillojmë të njohim penelat e para se çfarë do të jetë iOS 16, versioni i ri që nuk do ta shohim deri në qershorin e ardhshëm dhe që do të mund ta shkarkojmë zyrtarisht nga shtatori (me siguri). Mark Gurman dje na dha disa informacione shumë interesante në lidhje me këtë përditësim të ardhshëm, dhe sot është 9to5Mac i cili shkon pak më tej dhe siguron që mënyrat e fokusimit do të ndryshojnë me opsione më të konfigurueshme, siç kanë gjetur në kodin e macOS 12.4 Beta.

Për ata që nuk e dinë se çfarë janë modalitetet e fokusit, ato janë mënyra të ndryshme të konfigurueshme në të cilat ne mund të vendosim se çfarë njoftimesh mund të marrim, kur dhe nga kush. Në këtë mënyrë mund të bëjmë që në punë të na shqetësojnë vetëm të afërmit dhe që natën kur flemë vetëm thirrjet e fëmijëve tanë mund të na bien dhe të na zgjojnë. Këta janë vetëm dy shembuj të shumë gjëra që mund të konfigurojmë me këto mënyra të përqendrimit. Nëse dëshironi më shumë informacion në lidhje me të, ne kemi nje artikull me video të përfshirë në të cilën ju japim të gjitha detajet.

Një nga karakteristikat e këtyre mënyrave të fokusimit është se ato mund të sinkronizohen midis të gjitha pajisjeve tuaja, domethënë nëse modaliteti Mos shqetësoni është aktivizuar në iPhone tuaj, ai aktivizohet gjithashtu në Apple Watch, iPad dhe Mac tuaj. Epo, është pikërisht në këtë seksion ku janë gjetur të dhëna për modifikimet që do të pësojë kjo mënyrë, të cilat duhet të jenë të rëndësishme sepse nuk do të jetë në përputhje me iOS 15, domethënë, nëse dëshironi që dy pajisje të sinkronizojnë mënyrat e tyre të përqendrimit, do të jetë e nevojshme që të dyja të përditësohen në iOS 16.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.