iOS 16 do të shfaqë logot e verifikuara të biznesit në aplikacionin Mail

BIMI Grup Mail iOS 16

iOS 16 është në modaliteti beta i zhvilluesit si pjesa tjetër e sistemeve të reja operative të Apple të paraqitura në WWDC22. Risitë po ndodhin dhe ato po shfaqen ndërsa zhvilluesit shkatërrojnë çdo aplikacion. Me këtë rast do të flasim për aplikacioni Mail i cili ka pësuar disa ndryshime në iOS 16 dhe macOS Ventura. Ndër këto ndryshime është integrimi i standardit BIMI që lejon logot e kompanive të verifikuara të shfaqen pranë emailit, një mjet më shumë për të garantuar që posta është zyrtare dhe jo një mashtrim.

iOS 16 dhe macOS Ventura integrohen me standardin BIMI në Mail

BIMI është një standard që nënkupton Treguesit e Markës për Identifikimin e Mesazhit ose çfarë është e njëjta gjë Shënoni treguesit për identifikimin e mesazhit. Kjo është një standarde për emailet që u mundëson kompanive të shfaqin logon e tyre pranë emailit të marrë me qëllim promovimin e markës, nga njëra anë, dhe garantimin e vërtetësisë së përmbajtjes dhe dërguesit nga vetë marka.

Artikulli i lidhur:
Mirupafshim kontakteve të kopjuara me ardhjen e iOS 16

Apple nuk e shpalli atë në WWDC22 por iOS 16 dhe macOS Ventura janë integruar në standardin BIMI me të cilin të gjithë përdoruesit do të kenë mundësi të aksesojnë avantazhet e këtij standardi. Si do ta shohë përdoruesi? Shumë e thjeshtë, e keni në postimin e mëposhtëm në Twitter nga Charlie Fish në të cilin ai tregon logon e një banke së bashku me një mesazh pop-up:

Kur marrim një email nga një markë e verifikuar nga BIMI logoja juaj do të shfaqet në të majtë plus një tekst që thotë “I certifikuar dixhitalisht”. Kur klikojmë në "di më shumë", do të na informojë për domeni nga vjen emaili, përveç faktit që ky informacion është nxjerrë nga standardi BIMI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.