iOS 18 do t'ju lejojë të bllokoni aplikacionet me Face ID

Identifikimi i fytyrës

iOS 18 do të nënkuptojë ardhjen në iPhone tonë të një grushti të mirë funksionesh që ne i kemi kërkuar për një kohë të gjatë dhe një prej tyre mund të jetë mbyllja e aplikacioneve duke përdorur Face ID, për t'i mbrojtur ato në mënyrë që askush të mos ketë qasje në to edhe nëse iPhone është i shkyçur.

Përdorimi i biometrikës për të zhbllokuar pajisjet tona erdhi shumë vite më parë. Ishte me iPhone 5S që Apple prezantoi Touch ID, duke u zhbllokuar duke përdorur gjurmën tonë të gishtit. Disa vite më vonë, erdhi Face ID, e njëjta ide, por tani duke bërë një skaner të fytyrës sonë, i cili debutoi për herë të parë me iPhone X, modeli që festoi 10 vjetorin e smartfonit Apple. Epo, që nga dita e parë që u shfaqën këto metoda të zhbllokimit, njerëzit filluan të mendojnë për mundësinë e bllokimit të aplikacioneve specifike me atë sistem, në mënyrë që edhe nëse terminali juaj është i shkyçur, askush nuk mund të hyjë në atë aplikacion pa e zhbllokuar përsëri. Është diçka që është vërtet e dobishme kur, për shembull, dikush tjetër përveç jush ka telefonin tuaj, por ju nuk dëshironi që ai të ketë akses në fotot, emailet tuaja ose përmbajtje të tjera.

Tani për tani ka aplikacione që ju lejojnë të konfiguroni këtë siguri, por kjo është diçka që varet nga zhvilluesit e aplikacioneve. Aplikacionet Spark, 1Password ose bankare mbrohen me Face ID (ose Touch ID nëse modeli juaj është më i vjetër ose jeni në një iPad). Megjithatë, kur flasim për aplikacione vendase, asnjë nuk është i mbrojtur me këtë sistem, vetëm Shënimet dhe Fotografitë e kanë këtë opsion, por jo për të hyrë në aplikacion por për të hyrë në përmbajtje të caktuara brenda aplikacionit. Me iOS 18 duket se kjo do të ndryshojë dhe se ne do të jemi në gjendje të përdorim identifikimin biometrik për të hyrë në aplikacionet vendase të Apple. Ajo që nuk dimë ende është nëse do të jetë një veçori që mund ta shtrijmë në të gjitha aplikacionet, përfshirë ato të palëve të treta, apo do të vazhdojë të varet nga zhvilluesit që duan ta zbatojnë atë në të tyren.


Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.