iOS ka një tastierë të fshehur për përdorim me një dorë

i fshehur nga tastiera

Me lëshimin e iPhone 6 dhe 6 Plus Apple theu një nga parimet e saj, deri atëherë përdoret për të kritikuar konkurrencën që nuk ndalet së lëshuari terminale gjithnjë e më të mëdha: një smartphone i mirë ishte ai që mund të përdorej me një dorë. Që nga ai moment, mundësia për të shkruar një mesazh me një dorë ishte e rezervuar vetëm për ata që kishin duar të mëdha, veçanërisht në rastin e iPhone 5,5 inç. Sidoqoftë, Apple ka një ace në mëngë: një tastierë më e vogël që mund të arrihet me vetëm një gjest, por që ai është i fshehur duke pritur që ata t'i japin Ok në Cupertino. Ne jua tregojmë atë në veprim.

Shtë gjetur nga Stroughton Smith, një haker i njohur që i pëlqen të zhyten në thellësitë e sistemit, dhe i cili gjithashtu na jep të dhëna se kjo tastierë tashmë ekzistonte në iOS 8, domethënë që Apple tashmë e ka testuar atë që nga lansimi i iPhone 6 Plus. Siç mund ta shihni në videon që përfshihet në cicërimën e tij, për të hequr këtë tastierë duhet të bëni vetëm një gjest rrëshqitjeje nga një skaj i ekranit në anën e kundërt. Arsyet pse nuk është aktivizuar ende janë të panjohura, ne as nuk e dimë nëse ky funksion do të shohë ndonjëherë dritën e diellit, gjë që do të vlerësonte më shumë se një prej nesh.

Në mënyrë të ngjashme, mundësia e përdorimit të dy aplikacioneve në ekran në iPad ishte gjetur kohë më parë dhe Apple mori disa muaj për ta bërë atë funksion publik. E mira është që nëse ka ndonjëherë Jailbreak për iOS 10, ne mund ta shijojmë këtë funksion që mund të aktivizohet thjesht me disa rreshta kodi. Ndërkohë, ne mund të presim vetëm që Apple të shtypë butonin dhe Ok për këtë funksion të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo Cajías dijo

  Nuk ka asnjë mënyrë për të hyrë në këtë tastierë

  1.    asda dijo

   a keni lexuar cfare thote ne artikull ??? hajde, jepi një tjetër rrotullim të bukur ... sa pyetje idiote pa lexuar më parë.

 2.   Mickyrd dijo

  Interesant