IPad 3 do të bëhet pjesë e pajisjeve të vjetra të Apple më 31 tetor

IPad 3 ishte një nga pajisjet e Apple që shkaktoi shqetësimin më të madh tek përdoruesit, për shkak të kohës së shkurtër që ishte në shitje. IPad 3 u prezantua në Mars 2012 dhe ndaloi shitjen në Tetor të të njëjtit vit., duke i lënë vendin iPad 4 që lëshoi ​​të njëjtën lidhje rrufe që iPhone 5 kishte lëshuar më parë.

Si rregull i përgjithshëm, kur një pajisje mbush 5 vjet, ajo bëhet pjesë e kategorisë Vintage, ndërsa nëse kanë kaluar 7 vjet ajo bëhet pjesë e kategorisë së vjetëruar. Apple përdor dy nomenklatura të ndryshme për të klasifikoni pajisjet e pambështetura të çdo lloji, kështu që nëse ato dëmtohen, ne duhet të përdorim mjete të tjera përveç asaj zyrtare.

Apple i ka dërguar një memorandum shërbimeve të autorizuara të riparimit të Apple duke njoftuar se iPad 3 nuk do të mbështetet më nga kompania më 31 tetor, data në të cilën Kanë kaluar 5 vjet që kur ajo pushoi së qeni në shitje përmes kanaleve zyrtare të Apple.

Modelet që nuk po marrin më mbështetje janë modeli Wifi dhe modeli Wifi me lidhje të të dhënave. Të dy modelet do të bëhen pjesë e kategorisë Vintage përveç në Kaliforni dhe Turqi, për shkak të rregulloreve lokale. Nëse keni një problem me iPad tuaj 3 dhe dëshironi ta zgjidhni atë direkt përmes Apple, duhet të nxitoni pasi që përndryshe të martën e ardhshme do t'ju duhet të përdorni shërbime riparimi jozyrtare.

Strikshtë e habitshme që iPad 2, i cili u prezantua një vit para iPad 3 mbështetur ende nga Apple pavarësisht se nuk ka marrë dy versionet e fundit të iOS, por kjo është për shkak se ajo ndaloi shitjen në 2014, kështu që në teori i mbeten akoma 2 vjet mbështetje zyrtare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.