iPad Pro 9.7 ″ do të jetë më i shtrenjtë, por modeli i hyrjes do të jetë 32 GB

iPad Pro 9.7, koncepti i reklamës

Një lajm i keq, megjithëse pritej, për përdoruesit që po presin lansimin e iPad-it të ardhshëm për të rinovuar tonën: sipas Mark Gurman, i cili ka një përqindje të lartë suksesi në rrjedhjet e tij, 9.7 inç iPad Pro do të jetë e para që do të shohë një rritje të çmimit të saj. Sipas Gurman, tableti që do të zëvendësojë iPad Air 2 do të vijë me një çmimi 100 $ më i lartë, e cila do ta linte atë në 599 €. Nëse marrim parasysh që aktualisht iPad Air 2 ka çmim 489 € në Spanjë, ka shumë të ngjarë që modeli i hyrjes së iPad-it të ri të ketë çmim 589 €.

Lidhur me hapësirën e ruajtjes, modeli i hyrjes do të dyfishojë kapacitetin e tij dhe do të shkojë nga 16 GB në 32GB. Ne mund të mendojmë se ky është një lajm i mirë, por iPad Air 2 që kushton 589 € tani ka një memorje 64 GB, kështu që duke paguar të njëjtën gjë, ne do të merrnim gjysmën e hapësirës ruajtëse. Gurman gjithashtu pretendon se do të ketë modele LTE dhe 128GB, por është e paqartë nëse do të ketë një model 64 GB. Më shumë gjasa, modelet dhe çmimet do të jenë si më poshtë.

Çmimet dhe modelet e mundshme të iPad Pro 9.7 (sipas Gurman)

 • Vetëm 32 GB Wi-Fi: 589 €
 • Vetëm 64 GB Wi-Fi: 689 €
 • Vetëm 128 GB Wi-Fi: 789 €
 • 32 GB Wi-Fi + LTE: 709 €
 • 64 GB Wi-Fi + LTE: 809 €
 • 128 GB Wi-Fi + LTE: 909 €

Me fatin më të mirë, një model 64 GB nuk do të lansohej, kështu që ne mund të blinim një 128 GB për një çmim më të ulët, diçka që, duke njohur Apple, duket e pamundur.

Kini parasysh, iPad Pro 9.7 inç do të jetë edhe më i mirë se 12.9 inç iPad Pro, duke përfshirë një ekran "më të ndritshëm" (disa thashetheme pretendojnë se do të jetë 4K, diçka që Gurman nuk e përmend sot) dhe Kamera flash 12MP me mundësinë e regjistrimit 4K. Ai do të ndajë me vëllain e tij të madh procesorin A9X, bashkë-procesorin M9, katër altoparlantë, 4 GB RAM, Konektorin Smart dhe pajtueshmërinë me Apple Pencil.

Gurman gjithashtu na jep një lajm tjetër të keq në lidhje me iPad Air 2: modeli i ri nuk do të zëvendësonte Air aktual, kështu që çmimi i tij nuk do të ndryshojë të hënën e ardhshme dhe modeli 489 GB do të mbetet në 16 €. IPad Air origjinal do të ndërpritet dhe modelet e tanishme Pro dhe mini 4 do të mbeten të njëjtat, gjë që nuk do të ishte ndonjë befasi pasi u prezantua shtatorin e kaluar. Nëse Gurman ka të drejtë si zakonisht, a do të blini iPad Pro 9.7 inç? Dhe nëse përgjigjja është po, cili model?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Humberto dijo

  Duke marrë parasysh që në vendin tim (Uruguaj) një iPad Air 2 vetëm 64 GB WiFi merret (aq lirë) ndërmjet U $ S 760 dhe U $ S 860, dhe se për këtë arsye është e pamundur që iPad Pro 9.7 më i lirë të zbresë U $ 850 S në këto pjesë, unë jam duke i dhënë lamtumirë iluzionit të blerjes së ndonjë modeli tjetër, përveç nëse shet një veshkë ose diçka të tillë (jo, nuk e meriton atë).